Քննչական կոմիտեում քննվող գործերի թիվը զգալիորեն ավելացել է, ծառայողներն աշխատել են գերծանրաբեռնված 10/08/2018   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողները լիովին գիտակցում են իրենց դերակատարության կարևորությունն ու նշանակությունը երկրում օրինականության հաստատման գործում:  ՀՀ քննչական կոմիտեում անցկացվող կոմիտեի աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին նշեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
«2018 թվականի 9 ամիսներին ՀՀ քննչական կոմիտեն գործել է գերծանրաբեռնված, քննիչների վարույթում քննվել է 19 հազար 521 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 4 հազար 105-ով, կամ 26.6 տոկոսով: Ընդ որում, գործերի 41 տոկոսը բաժին է ընկել 2018 հուլիսի 10-ից հոկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածին»,-  նշեց Հայկ Գրիգորյանը:
Կոմիտեի նախագահը նշեց, որ քրեական գործերի աննախադեպ աճի համատեքստում աշխատանքի բարձր մակարդակը ոչ միայն պահպանվել ,է այլև աճել: Ավարտված գործերի թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 2 հազար 347-ով: Ընթացիկ տարվա 9 ամիսների ընթացքում նախաքննությունն ավարտվել է 6 հազար 390 քրեական գործով, որից 34.1 տոկոսն ավարտվել  է երրորդ եռամսյակում:
«Այս տվյալները վկայում են, որ Քննչական կոմիտեի ծառայողները ջանք ու եռանդ չեն խնայում հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ավարտելու նախաքննությունն՝ անհարկի անհարմարություններ չպատճառելով քաղաքացիներին»,-ասաց Հայկ Գրիգորյանը:
2015 թ. սեպտեմբերի 25-ին կառավարության նիստում որոշվել է, «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքի համաձայն, հոկտեմբերի 8-ը նշել որպես Քննչական կոմիտեի ծառայողի օր:

Глава СК Армении констатировал существенный рост числа уголовных дел 10/08/2018   13:48  |  Лента новостей
Служащие Следственного комитета Армении в полной мере осознают важность своей роли и значения в деле установления законности в стране. Об этом заявил председатель Следственного комитета Армении Гайк Григорян, выступая на торжественном заседании по случаю Дня служащего СК РА.
“За 9 месяцев 2018 года Следственный комитет РА работал в сверхперегруженном режиме. Следователи вели расследование 19 тыс. 521 уголовного дела. Этот показатель превышает данные за аналогичный период предыдущего года на 4 тыс. 105 дел или 26.6%, причем 41% дел выпал на период с 10-го июля по 10-е октября 2018 года”, - указал Гайк Григорян.
Глава СК отметил, что в контексте беспрецедентного увеличения числа уголовных дел высокий уровень работы не только сохранился, но и зафиксировал дальнейший рост.
"Число завершенных дел, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, увеличилось на 2 тыс. 347", - проинформировал Григорян.
Кроме того, как сообщил он, за 9 месяцев текущего года завершено предварительное расследование 6 тыс. 390 уголовных дел, 34.1% из которых – в третьем квартале.
“Эти данные свидетельствуют о том, что служащие СК не жалеют усилий для завершения в максимально сжатые сроки предварительного следствия во избежание причинения лишних неудобств гражданам”, - заявил Гайк Григрян.