Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովի նախագահի հետ 10/05/2018   11:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 4-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովի նախագահ դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովը հեղինակավոր հարթակ է, որն ամեն տարի մեկ հարկի տակ է հավաքում աշխարհի ավելի քան 70 երկրներից պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչների, դիվանագետների, ովքեր քննարկումներ են ունենում միջազգային անվտանգության քաղաքականությանն առնչվող հարցերի, մասնավորապես անվտանգության ներկա եւ ապագա մարտահրավերների շուրջ:
Նախագահ Սարգսյանը եւ դեսպան Իշինգերը կարեւորել են անվտանգության հարցերի շուրջ հանգամանալից քննարկումների անցկացումը, համաշխարհային, այդ թվում՝ տարածաշրջանային առկա խնդիրներին երկխոսության միջոցով լուծումներ գտնելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Իշինգերը հրավիրել է նախագահ Սարգսյանին՝ ելույթ ունենալու Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովում։
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ տարեցտարի Մյունխենի անվտանգության համաժողովն ավելի ներկայացուցչական եւ ազդեցիկ է դառնում, իսկ քննարկվող խնդիրներն արտացոլում են միջազգային անվտանգության ոլորտում արդի մարտահրավերները: Նա կարեւորել է դեսպան Իշինգերի մեծ ներդրումը համաժողովի՝ որպես միջազգային կարեւորագույն հարթակներից մեկի կայացման գործում։

Президент Армении в Нью-Йорке встретился с председателем Мюнхенской конференции по безопасности 10/05/2018   17:22  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян 4 октября в Нью-Йорке встретился с председателем Мюнхенской конференции по безопасности Вольфгангом Ишингером.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, Мюнхенская конференция по безопасности является авторитетной площадкой, которая каждый год собирает под одной крышей государственных, политических общественных деятелей, дипломатов из более чем 70 стран мира, которые обсуждают вопросы политики международной безопасности, в частности, настоящие и будущие вызовы безопасности.
Президент Саркисян и посол Ишингер подчеркнули важность проведения обстоятельных дискуссий по вопросам безопасности, необходимость находить решение мировых, в том числе, региональных проблем посредством диалога.
Посол Ишингер пригласил президента Саркисяна выступить на Мюнхенской конференции по безопасности.
Президент РА отметил, что год от года Мюнхенская конференция по безопасности становится всё более представительной и влиятельной, а обсуждаемые проблемы отображают актуальные вызовы в сфере международной безопасности. Он подчеркнул важный вклад посла Ишингера в дело становления Мюнхенской конференции в качестве одной из важнейших международных площадок.