Ադրբեջանը գնդակոծում է հայկական գյուղերը, երբ երեախաները դպրոցում, մանկապարտեզում կամ բակում են. Հայտարարություն 10/02/2018   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԿ-ները հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի՝ Ադրբեջանի զինուժի կողմից գնդակեծվելու վերաբերյալ:
Սեպտեմբերի 13-17-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից դարձյալ խոշոր տրամաչափի գնդացիրներից գնդակոծվել են Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի, Բաղանիս, Կոթի, Վազաշեն, Ոսկևան, Բերքաբեր, Այգեհովիտ գյուղերը, իսկ սեպտեմբերի 15-ի երեկոյան գնդակոծվել է նաև Վայող Ձորի Արենի գյուղը:
Չինարի գյուղում տեղի ունեցած կրակոցների հետևանքով վնասվել է գյուղի մանկապարտեզը, այն պաշտպանող պատը, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակիչների տներ: Կոթի գյուղում վիրավորվել է քաղաքացիական անձ (Սուրեն Սեփխանյանը), վնասվել են բազմաթիվ տնտեսություններ, դպրոցների և մանկապարտեզների վրա կան բազմաթիվ կրակոցների հետքեր։ Տեսանյութերից ակնհայտ է, որ գնդակոծությունները կատարվում են ցերեկային ժամերին, երբ երախաները գտնվում են դպրոցում, մանկապարտեզում կամ բակում: Այս գործողությունները վկայում են մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նոորմերի խախտումների մասին, քանի որ գնդակոծություններն անմիջականորեն ուղղված են քաղաքացիական բնակչության, մասնավորապես, երեխաների դեմ՝ նպատակ ունենալով վնաս պատճառել վերջիններիս, ստեղծել սարսափի և տագնապի մթնոլորտ:
Մասնավորապես, «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիայի շրջանակներում մասնակից պետությունները պարտավորվել են հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը և առանձնահատուկ պաշտպանության ներքո առնել երեխներին: Բացի դրանից, նույն նորմերի համաձայն, կրթական հաստատությունների գրավումը, ոչնչացումը կամ դրանց դիտավորյալ վնաս պատճառելը ոչ միայն արգելվում է, այլև ենթակա է պատշաճ իրավական ընթացակարգերով քննության:
Ուշագրավ է, որ 2017 թվականին Հայաստանը միացել է «Ապահով դպրոցների հռչակագրին» որի նպատակն է պաշտպանել կրթական հաստատությունները ռազմական հարձակումներից և զենքի կիրառումից:
Ըստ այդմ, Հայաստանը, ի թիվս 81 այլ երկրների, կարևորում է երեխաների, ուսանողների և ուսուցիչների պաշտպանվածությունը զինված կոնֆլիկտների ժամանակ և դատապարտում կրթական հաստատությունների նկատմամբ ցանկացած տեսակի ռազմական ոտնձգությունները։ Հարկ է նշել, որ դեռևս 2017 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, հետագայում նաև Երեխաների և զինված հակամարտությունների հարցերով Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը կոչ են արել պետություններին ստորագրել «Ապահով դպրոցների հռչակագիրը»: Ցավոք սրտի, Ադրբեջանը մինչ օրս չի միացել «Ապահով դպրոցների հռչակագրին», ինչը վկայում է այս պետության կողմից երեխաների անվտանգության հարցերին առնչվող, միջազգային հանրության կողմից ընդունված և պաշտպանվող արժեքների հանդեպ վերաբերմունքի մասին։
Մենք խստորեն դատապարտում ենք յուրաքանչյուր տեսակի ռազմական ոտնձգություն քաղաքացիական անձանց և հատկապես երեխաների նկատմամբ, և հրավիրում ենք միջազգային հանրությանը գնահատական տալու նշված խախտումներին՝ գործի դնելով համապատասխան իրավական մեխանիզմներ և բացահայտելու նմանօրինակ քաղաքականության հակահումանիստական  էությունը։ Միևնույն ժամանակ, վերահաստատում ենք մեր կամքը աշխատելու հանուն երեխաների բարեկեցության և անվտանգ կյանքի։

Азербайджан обстреливает армянские села, когда дети находятся в школах и детсадах - заявление 10/02/2018 13:25 | Лента новостей
Несколько общественных организаций, среди которых “Мост надежды”, “Фонд “Дети Армении” (COAF), Фонд детского развития и другие, выступили с заявлением в связи с обстрелами азербайджанскими ВС приграничных сел Армении.
В заявлении отмечается, что в период с 13-го по 17-е сентября азербайджанские ВС вновь обстреляли из крупнокалиберных пулеметов приграничные села Чинари, Баганис, Коти, Вазашен, Воскеван, Беркабер, Айгеовит Тавушской области Армении, а вечером 15-го сентября открыли огонь и по селу Арени Вайоцдзорской области РА.
В результате обстрела села Чинари были повреждены детский сад, стена, служащая защитой, а также дома гражданских лиц. В селе Коти был ранен мирный житель Сурен Сепханян, пострадали многочисленные хозяйствующие субъекты. На зданиях школ и детских садов видны многочисленные следы выстрелов. Судя по видеоматериалу, обстрелы ведутся в дневное время суток, когда дети находятся в школах и детских садах или во дворе. Эти действия свидетельствуют о нарушении прав человека и норм международного гуманитарного права, поскольку обстрелы непосредственно направлены против гражданского населения, в частности, детей, и преследует цель нанести вред им, создать атмосферу ужаса и вызвать панику.
В частности, в рамках конвенции “О правах детей” государства-участники обязуются уважать нормы международного гуманитарного права и взять под особую защиту детей. Кроме того, в соответствии с теми же нормами, захват, уничтожение образовательных учреждений или их умышленное повреждение не только запрещены, но подлежат надлежащему расследованию в соответствии с правовыми процедурами.
Примечательно, что Армения в 2017 году присоединилась к Декларации о безопасности школ, цель которой – защитить образовательные учреждения от военных посягательств и применения оружия.
Исходя из этого, как отмечается в заявлении, Армения придает важность защите детей, студентов и учителей в ходе вооруженных конфликтов и осуждает любые военные посягательства на учебные заведения.
“Следует отметить, что еще в 2017 году генсек ООН Антониу Гутерреш, а впоследствии и спецпредставитель генсека по вопросу о детях и вооруженных конфликтах, а также верховный комиссар по правам человека призвали государства подписать Декларацию о безопасности школ. К сожалению, Азербайджан по сей день не присоединился к Декларации о безопасности школ, что свидетельствует об отношении этого государства к принятым и защищаемым международным сообществом ценностям, касающимся вопросов безопасности детей”, - говорится в заявлении.
“Мы решительно осуждаем любые военные посягательства в отношении гражданских лиц , особенно детей, и призываем мировое сообщество дать оценку указанным нарушениям, задействовав соответствующие правовые механизмы, и раскрыть антигуманную суть подобной политики. В то же время подтверждаем нашу волю к работе во имя благосостояния и безопасности детей”, - подчеркивается в заявлении.