«Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն»  ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից մասնակի փոխհատուցվել է պետությանը պատճառված վնասը. փոխանցվել է 48,5 մլն. ՀՀ դրամ   09/24/2018   12:30  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում  շարունակվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ չարաշահումներ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը. քննության ընթացքում ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից մասնակի վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա հարուցված քրեական գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ մի քանի դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացման ընթացքում առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության կողմից 2015թ. ընթացքում պետական բյուջեով հատկացված դրամաշնորհի շրջանակներում հայտարարված մրցույթում մերժվել է 21.244.200 ՀՀ դրամով ցածր գնային առաջարկ ներկայացրած ընկերության հայտը։ Փոխարենը՝ ծառայությունների մատուցման պայմանագրերը կնքվել են ավելի բարձր գին առաջարկած երկու այլ ընկերությունների հետ՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
Բացի այդ, առերևույթ չարաշահումներ են հայտնաբերվել նաև 2015-2018թթ. ընթացքում «Հայաստան-սփյուռք գործակցության թեմայով հեռուստահաղորդումների և տեսահոլովակների պատրաստում, հեռարձակում, ձեռք բերում և բազմացում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում հայտարարված մրցույթի արդյունքում կնքված պայմանագրերի կատարման ընթացքում, «Արի տուն» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում 2017թ. ընթացքում «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության առանձին պաշտոնատար անձանց գործողություններում, որոնց հետևանքով պետական միջոցներից անհիմն ելքագրվել և վատնվել են առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, մշակվել քննչական պլան, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Քրեական գործի շրջանակներում համատեղ կատարված միջոցառումների արդյունքում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրենի կողմից ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության դեպոզիտ հաշվին է փոխանցվել 48.500.000 ՀՀ դրամ՝ որպես պատճառված վնասի մասնակի վերականգնում:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, քննություն է տարվում՝ պատճառված վնասի իրական ծավալները պարզելու, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը հստակեցնելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։

Директор одной из ГНКО Миндиаспоры Армении частично возместил причиненный государству ущерб 09/24/2018   13:01  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжается предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту предполагаемых злоупотреблений, совершенных должностными лицами государственной некоммерческой организации ”Центр Родина-Диаспора” Министерства диаспоры РА. В ходе расследования директор ГНКО частично возместил причиненный государству ущерб. Об этом сообщается на сайте СК Армении.
Ранее ведомство сообщило, что по уголовному делу, возбужденному на основе полученных из Государственной контрольной службы РА материалов, добыты данные о предполагаемых злоупотреблениях в ходе реализации нескольких грантовых программ.
В частности, установлено, что ГНКО ”Центр Родина-Диаспора” Министерства диаспоры РА во время тендера, объявленного в рамках выделенных  из госбюджета за 2015 год грантов, отклонила заявку компании, представившей предложение, цена которой ниже на 21.244.200 драмов, чем предложенная остальными компаниями.  Вместо этого, договоры на оказание услуг были заключены с остальными двумя компаниями, предложившими более высокую цену. В результате государству был причинен значительный ущерб.
Кроме того,  предполагаемые злоупотребления были выявлены в действиях отдельных должностных лиц ГНКО ”Центр Родина-Диаспора” и в ходе реализации в 2015-2018гг. договоров, заключенных по итогам тендера, объявленного в рамках грантовых программ "Подготовка, трансляция, приобретение и тиражирование  телепередач и видеороликов на тему взаимодействия Армения-Диаспора”,  а также в рамках  реализации в 2017 году грантовой программы “Ари тун”, вследствие чего из государственных средств была необоснованно выделена и растрачена сумма в особо крупном размере.
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, пункта 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА.
Проработан план следственных действий. Предпринимаются необходимые действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования.
В результате проведенных в рамках уголовного дела совместных мероприятий директор ГНКО организации ”Центр Родина-Диаспора” Министерства диаспоры РА перечислил на депозитный счет Государственной контрольной службы РА 48.500.000 драмов в качестве частичного возмещения суммы причиненного ущерба
Предварительное расследование по уголовному делу продолжается. Ведется расследование, направленное на установление реального размера причиненного ущерба, уточнение круга предполагаемых преступников, индивидуализацию действий каждого из них.