Իրավիճակը փոխվում է. Աշոտ Ահարոնյան 09/14/2018   13:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ճանապարհային ոստիկանությունը ձեռնարկում է բոլոր միջոցները՝ երթևեկության կառավարումը բարելավելու ու մասնակիցների անվտանգությունն ապահովու ուղղությամբ»,-ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի ու լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը։
Նրա խոսքով, հանրապետության մայրաքաղաքում ու մարզերում պարբերաբար իրականացվող ուժեղացված ծառայությունները, անհանդուժողականությունը օրինազանց ու համաքաղաքացիների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորող վարորդների հանդեպ, օրինախախտների ավտոմեքենաները հատուկ պահպանվող տարածքներ տեղափոխելը, ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար անվերապահորեն կազմվող վարչական արձանագրությունները և այլն դրա վկայությունն են:
«Ուրախալի է, որ ճանապարհային ոստիկանությունն ունի հասարակության աջակցությունը. հանրային կարծիքը հավանություն է տալիս այս գործողություններին, իսկ քաղաքացիները հաճախ այս կամ այն կերպ օժանդակում են ոստիկաններին, որ լիարժեք իրականացնեն իրենց գործառույթները: Ու կարծես իրավիճակը փոխվում է»,-գրել է ոստիկանության ներկայացուցիչն ու հրապարակել վիճակագրական տվյալներ։
Մասնավորապես, սեպտեմբերի 1-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության տարածքում գրանցվել է 136 ճանապարհատրանսպորտային պատահար` անցյալ տարվա նույն շրջանում գրանցված 143-ից 7-ով պակաս:
Նվազել է նաև զոհերի ու վիրավորների թիվը, համապատասխանաբար` 6-ով ու 12-ով. անցյալ տարվա այս հատվածում ճանապարհներին զոհվել է 15 մարդ, այս տարի` 9-ը, վիրավորվել է 193-ը, այս տարի` 181 մարդ:
Ոստիկանությունից նաև նշում են՝ ճանապարհային ոստիկանությունն անում է ամեն ինչ այս դրական դինամիկան պահպանելու համար և ակնկալում է հանրության աջակցությունը. ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունը հնարավոր է լիարժեք ապահովել միայն բոլորիս կամքի ու ջանքերի համատեղումով:

В Полиции Армении констатировали улучшение ситуации на дорогах республики 09/14/2018   13:53  |  Информационная платформа
Полиция Армении предпринимает все возможные меры по улучшению управления дорожным движением и обеспечения безопасности его участников. Об этом написал на своей странице в социальной сети Facebook начальник управления информации и по связям с общественностью Полиции РА Ашот Агаронян.
Он отметил, что проводимая периодически в столице и областях Армении усиленная служба, нетерпимость по отношению к незаконопослушным и проявляющим неуважение к согражданам водителям, транспортировка автомобилей нарушителей на специально охраняемые территории, составляемые непосредственно на месте административные протоколы о нарушении ПДД и прочее являются ярким тому свидетельством.
“Радует, что Дорожная полиция пользуется общественной поддержкой, общество одобряет подобные действия, а граждане часто так или иначе оказывают полицейским содействие, чтобы они полноценно выполняли свои функции.  И, кажется, ситуация меняется», – написал Ашот Агаронян, огласив данные статистики.
Так, 1-12 сентября на территории Армении было зарегистрировано 136 дорожно-транспортных происшествий, что на 7 случаев меньше показателя за аналогичный период прошлого года.
Сократилось также число жертв и пострадавших - на 6 и 12 человек соответственно.
В частности, по имеющимся у него данным, за указанный период 2018 года число жертв составило 9 человек, в то время как за аналогичный период 2017 года – 15. При этом в ДТП за указанный период пострадал 181 человек, а за аналогичный период 2017 года – 193.