ԱԱԾ ղեկավարի և ՀՔԾ պետի խոսակցության վերաբերյալ հարուցված երկրորդ քրեական գործը կքննի Քննչական կոմիտեն 09/13/2018   11:10  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել և վարույթ է ընդունվել առերևույթ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցված քրեական գործը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին էլեկտրոնային լրատվության միջոցներում տարածվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը՝ «Հայաստանի ԱԱԾ ղեկավարի և ՀՔԾ պետի խոսակցությունը հայտնվել է համացանցում» վերտառությամբ։
Նկատի ունենալով, որ հրապարակումները և ձայնագրությունն առերևույթ պարունակում են պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մասին մատնանշող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով ու ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե։

Публикации о телефонном разговоре глав СНБ и ССС Армении содержат данные о превышении должностных полномочий 09/13/2018   11:24  |  Криминальная хроника
Следственным комитетом РА получено и принято к производству возбужденное в Генеральной прокуратуре РА уголовное дело  по факту предполагаемого превышения должностных полномочий. Об этом говорится в сообщении, размещенном на сайте СК.
11-го сенября 2018 года в электронных СМИ была распространена аудиозапись телефонных переговоров между директором Службы национальной безопасности РА Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы РА Сасуном Хачатряном под заголовком “В Сети появился разговор главы СНБ Армении и начальника ССС”.
"С учетом того, что публикации и аудиозапись, предположительно, содержат данные, указывающие на превышение должностных полномочий, в Генеральной прокуратуре РА было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 309 Уголовного кодекса РА и направлено в Следственный комитет РА. Производство предварительного следствия по уголовному делу поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА", - отмечается в сообщении.