ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին 08/20/2018   14:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր՝ օգոստոսի 20-ին, ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Դեսպանը շնորհավորել է Հայկ Գրիգորյանին՝ ՀՀ ՔԿ նախագահի բարդ և պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
ՀՀ ՔԿ նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ և ԻԻՀ իրավապահ մարմինների, այդ թվում` քննչական կոմիտեների միջև ձևավորված համագործակցության ավանդույթները։ Կողմերը հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ու առավել խորացնելու փոխգործակցությունը և քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։
ՀՀ ՔԿ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների իրավապահ մարմինների ակտիվ համագործակցության համար առկա է բավարար իրավական բազա և իրավական օգնությունն իրականացվում է ինչպես ՄԱԿ-ի շրջանակներում կնքված միջազգային-իրավական փաստաթղթերի, այնպես էլ՝ երկկողմ համաձայնագրերի հիման վրա։
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական ստորաբաժանումների վարույթում ԻԻՀ քաղաքացիների նկատմամբ և նրանց մասնակցությամբ քննվող քրեական գործերի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ:
Դեսպանը բարձր է գնահատել քրեական գործերով իրավական օգնություն ցույց տալու մասին միջնորդությունների պատճենները ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանություն փոխանցելու՝ ձևավորված պրակտիկան, որը նպաստում է դրանց կատարումն արագացնելու գործընթացին։
Կողմերը կարևորել են քրեական գործերով տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակումն ու ըստ անհրաժեշտության կոնկրետ գործերով միմյանց իրավական օգնության ցուցաբերումը, որի արդյունավետությունն անուղղակիորեն ազդում է երկու պետությունների իրավապահ մարմինների միջև փոխադարձ վստահությանը:

Глава СК Армении и посол Ирана подтвердили готовность к дальнейшему углублению сотрудничества 08/20/2018   16:33  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян сегодня, 20 августа, принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Сейеда Казема Саджади. Подробности передает пресс-служба СК Армении.
Посол поздравил Гайка Григоряна в связи с назначением на трудную и ответственную должность.
Председатель СК РА высоко оценил традиции, сложившиеся между правоохранительными органами, в том числе Следственными комитетами РА и ИРИ. Стороны подтвердили свою готовность к продолжению и дальнейшему углублению взаимодействия и обсудили широкий спектр вопросов, представляющих обоюдный интерес.
Председатель СК РА отметил, что для активного сотрудничества между правоохранительными органами двух стран имеется достаточная правовая база и юридическая помощь осуществляется как на основе международно-правовых документов, заключенных в рамках ООН, так и двусторонних соглашений.
В ходе встречи была представлена статистика касательно расследуемых в производстве территориальных следственных подразделений Следственного комитета РА уголовных дел в отношении граждан ИРИ и с их участием.
Посол высоко оценил сформировавшуюся практику передачи в посольство Исламской Республики Иран в РА копий ходатайств об оказании правовой помощи по уголовным делам, что способствует ускорению процесса их исполнения.
Стороны придали важность оперативному обмену информацией и оказанию друг другу по необходимости правовой помощи по конкретным делам, эффективность которых косвенно влияет на уровень взаимного доверия между правоохранительными органами двух государств.