Գլխավոր դատախազությունը մերժել է պատգամավորների երաշխավորագիրը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ 08/08/2018   11:36  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը քննելով ՀՀ ԱԺ 45 պատգամավորի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ ներկայացված երաշխավորագիրը՝ որոշել է մերժել:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ գլխավոր դատախազության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ավելի վաղ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը տեղեկացրել էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու նպատակով Գլխավոր դատախազին ուղղված դիմումը ստորագրվել է ինչպես Հանրապետական խմբակցության պատգամավորների այնպես էլ ՀՅԴ-ի պատգամավորների կողմից:
Սողոմոնյանի խոսքով՝ պատգամավորները ստորագրություններով երաշխավորում են, որ խափանման միջոցը փոխելու դեպքում որևէ խնդիր չի առաջանա Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից:
Փաստաթուղթը ստորագրել է նաև ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, երկու փոխնախագահներ՝ ճնշող մեծամասնությունը Հանրապետական խմբակցության ներկայացուցիչներ են, սակայն կան նաև այլ խմբակցություններից ևս:
Սողոմոնյանը պատգամավորների անունները հրաժարվեց ներկայացնել, թեև գաղտնի ոչինչ չկա, սակայն նախ պետք է նրանց հետ համաձայնեցնել:
09:17 08/08/2018  |  ՄամուլՔոչարյանի գործով մեղադրող կողմը վերաքննիչի դատավորին բացարկ կհայտնի՞. «Ժողովուրդ»
17:41 07/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓորձ է արվում Քոչարյանի գործի շուրջ ստեղծել քաղաքական մթնոլորտ՝ շահարկելով նրա՝ Արցախի Հանրապետության 1-ին և ՀՀ 2-րդ նախագահ լինելու հանգամանքը. Նորայր Նորիկյան
14:48 07/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ մի խումբ պատգամավորներ միջնորդություն են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու հարցով
12:09 07/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՌոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքը վերաքննիչ դատարանում կքննվի օգոստոսի 9-ին
18:22 06/08/2018  |  Դատական ռեպորտաժներՎերաքննիչ դատարանում ստացվել են Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման որոշման դեմ ներկայացված բողոքի նյութերը և հայտնի է, թե ով է քննելու այն
16:43 06/08/2018  |  ՎերլուծություններՌոբերտ Քոչարյանի կալանավորումն ընդդիմադիր դաշտ ձեւավորելու նպատակ ունի. Քաղտեխնոլոգ
14:34 06/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազությունում ստացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ պատգամավորների երաշխավորագիրը
22:51 05/08/2018  |  ՄեկնաբանությունՕրենսդրորեն կարգելվի՞ փաստաբաններին պաշտպանել մի շարք հանցագործությունների մեջ մեղադրվողներին
18:34 05/08/2018  |  ՄեկնաբանությունՌոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններին սպառնում են. իշխանական օղակները չեն շտապում արձագանքել

Генпрокуратура Армении отклонила ходатайство депутатов об изменении меры пресечения экс-президенту Роберту Кочаряну 08/08/2018   12:42  |  Криминальная хроника
Генеральная прокуратура Армении решила отклонить представленное 45-ю депутатами Национального Собрания РА ходатайство об изменении меры пресечения второму президенту страны Роберту Кочаряну. Об этом ИА "ФактИнфо" сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Генпрокуратуры.
Ранее руководитель офиса экс-президента Виктор Согомонян сообщил, что обращения к генпрокурору об изменении меры пресечения подписали как депутаты от фракций Республиканской партии Армении, так и АРФ “Дашнакцутюн”.
По его словам, депутаты поручились за то, что изменение меры пресечения не повлечет каких-либо проблем со стороны Роберта Кочаряна. Документ подписали также председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян, двое вице-спикеров, большинство депутатов от фракции РПА.
Суд в Ереване в ночь на 28-ое июля постановил избрать в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меру пресечения в виде заключения под стражу  сроком на два месяца. Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя в предварительном сговоре с другими лицами в 2008 году.
Оппозиция во главе с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном проводила с 20 февраля 2008 года на площади Свободы в Ереване митинги, протестуя против итогов голосования на прошедших 19 февраля того же года президентских выборах. Акции протеста 1-2 марта 2008 года переросли в беспорядки и столкновения, в результате которых погибли десять человек, более 200 пострадали.