Հայաստանում տեղի ունեցող ներքին գործընթացները փոխկապակցված չեն արտաքին քաղաքականության հետ և չպետք է տարընթերցման առիթ հանդիսանան. ԱԳՆ 08/01/2018   17:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում տեղի ունեցող ներքին գործընթացները փոխկապակցված չեն արտաքին քաղաքականության հետ և չպետք է տարընթերցման առիթ հանդիսանան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ պատասխանելով «Արմինֆո» լրատվական գոևծակալության հարցին:
«Հայաստանում բուռն արաձագանքի արժանացան Մոսկվայից հնչող գնահատականները վերջին շրջանում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։ Ինչպես մեր հասարակությանը կբացատրեք այդ արձագանքները»,- հարցին ի պատասխան Բալայանն ասել է.
«Մենք հետևում ենք միջազգային արձագանքներին Հայաստանում տեղի ունեցող ներքին գործընթացների շուրջ, որոնք պայմանավորված են կառավարության ներքին առաջնահերթություններ հանդիսացող իրավական պետության և արդարադատության անկախ համակարգի կայացմամբ, կոռուպցիայի դեմ պայքարով։
Այս գործընթացները փոխկապակցված չեն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հետ և չպետք է տարընթերցման առիթ հանդիսանան։
Այս առնչությամբ վերահաստատում ենք, որ մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, որոնք հստակորեն ամրագրված են  խորհրդարանի կողմից հաստատված կառավարության ծրագրում, ուղղված են հայ-ռուսաստանյան դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու խորացմանը, ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանը։
Մենք անշեղորեն հետևում ենք հռչակված ուղեգծին»։
16:14 01/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՌոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոքը ներկացվեց

Балаян: процессы в Армении не взаимосвязаны с внешней политикой страны и не должны вызывать разночтений 08/01/2018   18:32  |  Актуальная тема
Происходящие в Армении процессы не взаимосвязаны с внешней политикой страны и не должны вызывать разночтений. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян в ответ на вопрос информационного агентства "Арминфо", как бы он разъяснил общественности прозвучавшие из Москвы оценки относительно проходящих в последнее время в РА процессов. Текст беседы опубликован на сайте внешенполитического ведомства РА.Лавров заявил о беспокойстве России в связи с ситуацией в АрменииВ ответ на вопрос, Балаян отметил, что Ереван следит за международными реакциями относительно протекающих в Армении внутренних процессов, обусловленными становлением правового государства и независимого правосудия, борьбой с коррупцией, являющимися внутриполитическими приоритетами правительства.
"Эти процессы не взаимосвязаны с внешней политикой Армении и не должны вызывать разночтений.  В этой связи, подтверждаем, что наши внешнеполитические приоритеты, которые четко закреплены в утвержденной парламентом программе правительства, нацелены на дальнейшее укрепление и углубление армяно-российских союзнических отношений, повышение эффективности взаимодействия в рамках ОДКБ и ЕАЭС. Мы неукоснительно следуем объявленному курсу", - подчеркнул Тигран Балаян.
16:46 01/08/2018  |  Криминальная хроникаЗащита обжаловала арест второго президента Армении Роберта Кочаряна