Վրաստանում կայանալիք «Վեհանձն գործընկեր-2018» զորավարժությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից չի կազմակերպվում 07/30/2018   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 1-ից 15-ը Վրաստանում կայանալիք «Վեհանձն գործընկեր-2018» (Noble Partner - 2018) զորավարժությունը չի կազմակերպվում ՆԱՏՕ-ի կողմից, դրան հրավիրված են մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրները շտաբային սպաներով կամ ստորաբաժանումներով, հայտնում է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական քաղաքականության վարչությունը:
««Վեհանձն գործընկեր-2018» (Noble Partner - 2018) զորավարժությանը կմասնակցի ՀՀ ԶՈՒ 4 սպաներից բաղկացած խումբը: ՀՀ ԶՈՒ սպաները կզբաղեցնեն տարբեր շտաբային պաշտոններ զորավարժության շտաբում: Ընտրվել են միջազգային խաղաղության և կայունության առաքելություններում ՀՀ ստորաբաժանումների կողմից կատարվող խնդիրներին առնչվող պաշտոններ:
Զորավարժությունն անցկացվելու է համատեղ Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Վրաստանի զինված ուժերի կողմից Վրաստանի Վազիանի և Նորիո ուսումնական կենտրոններում:
Զորավարժությունը չի կազմակերպվում ՆԱՏՕ-ի կողմից, դրան հրավիրված են մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրները շտաբային սպաներով կամ ստորաբաժանումներով: Զորավարժությանը ՀՀ ԶՈՒ ներկայացուցիչների մասնակցությունը պայմանավորված է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության հրավերով:
2017թ. նույն զորավարժությանը ՀՀ զինված ուժերից մասնակցել է 40 հոգանոց անձնակազմ ունեցող դաշտային հոսպիտալը:
2018 թվականին ԱՄՆ աջակցությամբ ձեռքբերված և պատրաստվող դաշտային հոսպիտալի մասնակցությունը «Վեհանձն գործընկեր-2018» զորավարժությանը հնարավոր չէ, քանի որ հոսպիտալը հուլիսի 22-ից 27-ը Հայաստանում ներգրավված է եղել միջազգային գնահատման զորավարժություններում, և մի քանի օրերի ընթացքում դրա վերատեղակայումը այլ վայրը հնարավոր չէ:
ՀՀ ԶՈՒ ներկայացուցիչների մասնակցության ձևաչափը և մասնակցության պայմանները համաձայնեցվել են վրացի գործընկերների հետ հունիսի սկզբին տեղի ունեցած զորավարժության պլանավորման համաժողովի ընթացքում»,- ասված է ՀՀ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:
16:56 26/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջին բանակային զորամիավորման շրջանակում անցկացվել է հրամանատարաշտաբային զորավարժություն
14:46 30/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ զինուժը «Սմերչ» համազարկային կայանքների ներգրավմամբ վարժանքներ է անցկացրել (տեսանյութ)
17:02 10/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի տարածքում շարունակվում է «Փոխգործակցություն-2017» համատեղ զորավարժությունը
22:24 06/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել «Որոնում-2017» զորավարժության երկրորդ փուլը
14:32 27/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ2017թ. հուլիսի 27-ից օգոստոսի 12-ը Ռուսաստանի Դաշնությունում կանցկացվի «Միջազգային բանակային խաղեր-2017» ստուգատես
19:14 27/06/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄարտավարական զորավարժություն՝ մարտական կրակով
19:36 25/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱնցկացվել է գումարտակային  մարտավարական  ցուցադրական զորավարժություն
09:40 29/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակային զորատեսակների և ստորաբաժանումների ներգրավմամբ անց է կացվել գնդային մարտավարական զորավարժություն

В Минобороны Армении прокомментировали участие ВС РА в учениях Noble Partner в Грузии 07/30/2018 18:06 | Лента новостей
В предстоящих с 1-ого по 15-ое августа текущего года в Грузии учениях “Достойный партнер – 2018» (Noble Partner – 2018) примет участие и группа в составе 4 офицеров ВС Армении группа. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Офицеры ВС РА займут разные штабные должности в штабе учения. сообщается, что выбор пал на должности, имеющие отношение к выполняемым подразделениями РА задачам в миссиях по поддержанию международного мира и стабильности.
Военные учения пройдут на военном аэродроме Вазиани, на полигоне Вазиани и на учебной базе в Норио сухопутными войсками США в Европе и ВС Грузии.
“Организатором военных учений выступает не НАТО; принять в них участие приглашены страны-члены НАТО и партнеры со штабными офицерами или подразделениями. Участие представителей ВС РА в военных учениях обусловлено приглашением Минобороны Грузии. В тех же учениях 2017 года от ВС Армении принял участие контингент полевого госпиталя численностью 40 военнослужащих”, - указывается в сообщении.
Отмечается, что участие полевого госпиталя, приобретенного и подготавливаемого при поддержке США в 2018 году, в военных учениях «Достойный партнер – 2018» невозможно, поскольку госпиталь с 22-ого по 2-ое июля в Армении был привлечен к участию в военных учениях по международной оценке, и его передислокация в течение нескольких дней попросту невозможна.
“Формат участия представителей ВС РА и условия участия были согласованы с грузинскими партнерами в ходе конференции по планированию военных учений в начале июня с.г.”, - говорится в сообщении.