Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու որոշումը կբողոքարկվի 07/28/2018   12:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը պաշտպաններն առաջիկայում կբողոքարկեն վերաքննիչ դատարան: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը:
Ըստ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանի էլ՝ այս ամենը պատվեր է, և պատվերը պետք է կատարվի: Իսկ թե ում կողմից է պատվեր տրվել՝ փաստաբանը չցանկացավ բարձրաձայնել:
Միևնույն ժամանակ փաստաբանը նշեց, որ նախաքննական մարմինը պատշաճ ծանուցում չի ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանին, բացի այդ էլ նույնիսկ հետախուզում հայտարարելու մասին որոշում է կայացված եղել:
Կալանավորելու վերաբերյալ որոշման հիմքով հիմնավոր կասկած, ըստ փաստաբանի, չի եղել՝ դատարանն արտագրել է քննիչի միջնորդության տեքստը, իսկ նախաքննական մարմինը կասկածներ է ունեցել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կխոչընդոտի քննությանը և չի ներկայանա քննչական գործողություններին:
Ըստ փաստաբան Արամ Օրբելյանի էլ՝ Մարտի 1-ի դեպքերը պետք է բացահայտվեն և թափանցի պետք է լինի, իսկ և մեղավորները բոլորը պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության, սակայն դա չպետք քաղաքական կամ անձանական մոտեցումներներով լինի:

Решение об аресте второго президента Армении Роберта Кочаряна будет обжаловано 07/28/2018   13:22  |  Лента новостей
Решение суда первой инстанции об аресте второго президента Армении Роберта Кочаряна в ближайшие дни будет обжаловано в апелляционном порядке. Об этом на встрече с журналистами в субботу заявил глава офиса экс-президента Армении Виктор Согомонян.
По словам же адвоката Роберта Кочаряна  Рубена Саакяна, все это заказ, и а заказ должен быть выполнен. При этом адвокат не стал говорить о том, чей это заказ.
В то же время адвокат  отметил, что орган предварительного следствия не оповестил должным образом Роберта Кочаряна. Кроме того, по его словам, было также принято решение об объявлении его подзащитного в розыск.
Обоснованного подозрения в основе решения о заключении экс-президента под стражу, по словам адвоката, не было. Суд скопировал текст ходатайства, а следствие сослалось на подозрения, что Роберт Кочарян будет препятствовать расследованию и не явится на следственные действия.
По словам же адвоката Арама Орбеляна, имевшие место 1 марта события должны быть раскрыты, а все виновные должны быть привлечены к ответственности, однако это не должно делаться по политическим и личным мотивам.