Հարուցվել է քրեական գործ՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում ապօրինի կերպով հակամրցակցային գործունեություն իրականացնելու դեպքի առթիվ 07/20/2018   15:15  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում ապօրինի կերպով հակամրցակցային գործունեություն իրականացնելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել են ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից հանքարդյունաբերության ոլորտում տեղի ունեցած գործարքների ուսումնասիրության արդյունքները, որոնք առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ ՀՀ տարածքում հանքարդյունաբերությամբ և երկրաբանահետախուզական աշխատանքներով զբաղվող 19 ընկերությունների բաժնետոմսերը տարբեր ժամանակներում ձեռք են բերվել մի քանի անձանց և կազմակերպությունների կողմից ու վաճառվել Կայմանյան կղզիներում գտնվող կազմակերպություններին։ Ընդ որում, 17 ընկերության բաժնետոմս վաճառվել է մեկ արտասահմանյան ընկերության:
Նախնական տվյալներով՝ Հայաստանում գրանցված ընկերությունների և ակտիվների սեփականությունը և դրանց տնօրինումը իրականացվում է միևնույն կենտրոնից, ինչի հետևանքով ՀՀ հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող բազմաթիվ կազմակերպություններ հայտնվել են մեկ կազմակերպության կառավարման տակ, ինչը հանգեցրել է ապրանքային շուկաներում մրցակցության կրճատմանը և կենտրոնացվածության մեծացմանը:
Նկատի ունենալով, որ նշված ընկերությունների պատասխանատու անձանց գործողություններում առերևույթ առկա են հակամրցակցային գործունեության հատկանիշեր՝ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Կատարվում է քննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Քննության արդյունքների մասին կտեղեկացնենք պարբերաբար։
17:55 17/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀանդիպում հանքարդյունաբերության  ոլորտի ներկայացուցիչների  հետ
09:14 12/06/2018  |  Մամուլ«Լիդիան Արմենիա»-ն պատրաստվում է հայց ներկայացնել ընդդեմ Հայաստանի. «Ժամանակ»
11:13 04/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդերքօգտագործման ոլորտի 4 ընկերություններ կիրականացնեն 180 մլն դոլարի ներդրումներ
17:52 01/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը հանքարդյունաբերության ոլորտում հարկերը բարձրացնելը տրամաբանական չի համարում
14:42 10/11/2016Իրականացվել է ընդերքի ոլորտում առկա վիճակի համալիր վերլուծություն
09:13 30/01/2016  |  ՄամուլՉնայած պղնձի միջազգային գնի նվազումը դադարել է, բայց մեր հանքարդյունաբերության վիճակը շարունակում Է բարդանալ. «Հայկական Ժամանակ»
16:32 18/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են հանքարդյունաբերության ոլորտի հետագա զարգացմանն ուղղված հարցեր
09:08 03/10/2015  |  ՄամուլՀանքարդյունաբերական երկու ձեռնարկություններ մտադիր են ժամանակավորապես դադարեցնել գունավոր մետաղների հանքաքարերի արդյունահանումը. Հայկական ժամանակ»
14:14 16/10/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀանքերն ավելանում են, բնությունը` պակասում. Պաշտոնական վիճակագրություն

СК Армении возбудил уголовное дело по факту противоправной антиконкурентной практики в сфере горнодобывающей промышленности 07/20/2018   15:58  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту ведения противоправной антиконкурентной практики в сфере горнодобывающей промышленности. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Следственным комитетом РА получены результаты проведенного Государственной комиссией по защите экономической конкуренции РА  исследования сделок, заключенных в сфере горнодобывающей промышленности, которые, предположительно, содержат признаки преступления.
В частности, установлено, что акции 19 компаний, занимающихся горнодобывающими и  геологоразведочными работами, в различные периоды были приобретены несколькими лицами и организациями и проданы организациям, находящимся на Каймановых островах. Причем акции 17 компаний были проданы одной зарубежной компании.
По предварительным данным, управление собственностью зарегистрированных в Армении  компаний и активами осуществляется из одного и того же центра, вследствие чего многочисленные организации, действующие в сфере горнодобывающей промышленности РА, оказались под управлением одной организации, что привело к сокращению конкуренции на товарных рынках и усилению централизации.
С учетом того, что в действиях ответственных лиц указанной компании, предположительно,  содержатся признаки антиконкурентной практики Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 195(“Искусственное повышение, или понижение, или поддержание незаконных монопольных цен, а также ограничение конкуренции путем предварительного сговора или согласованных действий, направленных на раздел рынка по территориальному признаку, воспрепятствование доступу на рынок других хозяйствующих субъектов, устранение с рынка других хозяйствующих субъектов, установление или поддержание дискриминационных цен”) Уголовного кодекса РА.
"Ведется расследование, предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на всестороннее, полное и объективное расследование всех обстоятельств произошедшего. Информация о  результатах расследования будет предоставляться периодически", - отмечается в сообщении.