ՄԱԿ-ը պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանի հետագա զարգացմանը. Գուտերեշ 07/19/2018   10:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Նյու Յորքում հուլիսի 18-ին հանդիպում ունեցավ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը:
Ողջունելով Զոհրաբ Մնացականյանին` Անտոնիու Գուտերեշը ընդգծեց, որ տպավորված է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությամբ, դրան հաջորդած փոփոխություններով, և շեշտեց, որ ՄԱԿ-ը պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանի հետագա զարգացմանը` մեր երկրի համար կարևորություն ներկայացնող ասպարեզներում։ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ՄԱԿ-ի շրջանակներում ծավալվող բազմաբնույթ համագործակցությունը և վերահաստատեց մեր երկրի նոր կառավարության մեծ շահագրգռվածությունն էլ ավելի հարստացնելու համատեղ օրակարգը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները՝ նշելով, որ կառավարության առաջնահերթությունները հստակ են․ ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիման վրա իրականացնել բարեփոխումների գործընթացն արդարադատության, օրենքի գերակայության, սոցիալական և տնտեսական ոլորտում հավասար հնարավորությունների ընձեռման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և բոլոր այն ուղղություններով, որոնք ընկած են ՀՀ կառավարության ծրագրի ու գործունեության հիմքում։
Արտահերթ ընտրությունների կամզակերպման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծեց Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունն ընտրությունների պատշաճ կազմակերպման գործում սերտորեն համագործակցելու միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման գործակալության հետ։ Անտոնիու Գուտերեշը վերահաստատեց, որ այս առումով ևս Հայաստանը կարող է հիմնվել ՄԱԿ-ի փորձառության ու աջակցության վրա։
Հայաստանի արտգործնախարարը և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը մտքեր փոխանակեցին Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։
Անդրադարձ կատարելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ նշելով, որ հայկական կողմի համար բանակցային գործընթացի առաջնայնություններն են Արցախի կարգավիճակը և անվտանգությունը:
Բանակցային գործընթացի առաջմղման համար նախարար Մնացականյանը կարևորեց խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը, զինադադարի անշեղ պահպանումն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարվելը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հանգամանալից քննարկեցին ՄԱԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի համագործակցությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձան դրանց առավել խորացման ու ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող համատեղ քայլերին:

Антониу Гутерреш: ООН готова поддержать дальнейшее развитие Армении 07/19/2018   11:48  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился 18-го июля в Нью-Йорке с генеральным секретарем ООН Антониу Гутеррешем.Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя Зограба Мнацакняна, Антониу Гутерреш подчеркнул, что впечатлен революцией в Армении, последовавшими за ней переменами, и заявил о готовности ООН поддержать дальнейшее развитие Армении на важных для нее площадках. Глава МИД Армении придал важность многостороннему сотрудничеству с ООН и подтвердил заинтересованность нового правительства Армении в дальнейшем обогащении совместной повестки.
Зограб Мнацаканян представил генсеку ООН последние внутриполитические процессы в Армении, отметив, что приоритеты нового правительства Армении ясны: проведение на основе мандата широкого народного доверия реформ в системе правосудия, обеспечение верховенства закона, предоставление равных возможностей в социальной и экономической сферах, борьба с коррупцией и т.д.
В контексте предпринимаемых шагов по организации внеочередных выборов Зограб Мнацаканян подчеркнул готовность властей Армении к тесному сотрудничеству с международными партнерами.
Коснувшись урегулирования карабахского конфликта, министр Мнацаканян подтвердил приверженность Армении исключительно мирному урегулированию проблемы под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, отметив, что приоритетами в переговорном процессе для армянской стороны являются статус и безопасность Арцаха.
Для продвижения переговорного процесса Зограб Мнацаканян подчеркнул важность создания атмосферы, способствующей миру, неукоснительного соблюдения режима прекращения огня и отказа от агрессивной риторики.
Глава МИД Армении и генсек ООО обсудили вопросы сотрудничества,  а также совместные шаги по его углублению и расширению.