Քվորում չկա. Քաղաքապետի արտահերթ ընտրության հարցով ավագանու հինգ անդամ է նիստին ներկայացել 07/16/2018   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու նիստը րոպեներ առաջ մեկնարկելուց հետո պարզվեց ավագանու նիստին ներկա է հինգ անդամ:
Նշենք, որ նիստի օրակարգում այսօր քաղաքապետի արտահերթ ընտրության հարցն է և Երևանի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կամո Արեյանը հայտարարեց, որ ավագանու կեսից ավելին պետք է ներկա լինի որպեսզի նիստ անցկացվի, սակայն այս պահի դրությամբ ավագանու նիստին ներկա է ընդամենը ավագանու հինգ անդամ և քվորում չկա, նիստին չեն մասնակցում ավագանու անդամների՝ օրենքով սահմանված կեսից ավելին: Նիստն ընդմիջվեց 30 րոպեով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Երևանի ավագանու 3 խմբակցություններից ՀՀԿ-ն և «Ելքը» հայտարարել են, որ թեկնածու չեն առաջադրելու քաղաքապետի ընտրություններին և չեն մասնակցելու ավագանու նիստին և քաղաքապետի միակ թեկնածուն «Երկիր Ծիրանի» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանն է։
Հիշեցնենք նաև, որ հուլիսի 9-ին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հրաժարական է ներկայացրեց և քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար է Կամո Արեյանը։

Совет старейшин Еревана не смог избрать мэра из-за отсутствия кворума 07/16/2018   12:08  |  Избирательное право
Заседание Совета старейшин Еревана, на котором в понедельник планировалось избрать мэра армянской  столицы, сорвано из-за отсутствия кворума. На заседании присутствовали всего пять членов.
Бывший мэр Еревана Тарон Маргарян подал в отставку 9 июля. Выборы нового мэра должны были пройти 16-го июля на внеочередном заседании Совета старейшин. Его обязанности временно исполняет заместитель столичного градоначальника Камо Ареян. Он объявил тридцатиминутный перерыв, однако собрать кворум не удалось.
В Совет старейшин Еревана входят три фракции. Республиканской партии Армении (РПА) принадлежат 46 мандатов горсовета, фракциям "Елк" – 14  и "Еркир цирани" (Страна абрикоса) - 3 мандата.
Фракции РПА и "Елк" ранее заявили, что не выдвинут своих кандидатов и не примут участия в заседании Совета старейшин Еревана.
Единственным кандидатом в мэры Еревана выдвинута лидер оппозиционной фракции "Еркир цирани" Заруи Постанджян.