Բուդաղյանները մտան ընտրապայքարի մեջ 05/09/2014   20:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վայոց Ձորի Ջերմուկ և Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքներում հունիսի 8-ին անցկացվելիք համայնքի ղեկավարի հերթական ընտրություններին թեկնածուների առաջադրման համար սահմանված ժամկետում՝ մայիսի 4-ից մինչև մայիսի 9-ի ժամը 18-ը առաջադրվել են համապատասխանաբար երեք և չորս թեկնածուներ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, ի լրումն ավելի վաղ թիվ 39 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով Ջերմուկի քաղաքապետի ընտրություններին թեկնածության գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր ներկայացրած գործող քաղաքապետ, ՀՀԿ անդամ Վարդան Հովհաննիսյանի և «Հայջրնախագիծ ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի ավագ տեխհսկիչ, անկուսակցական Ազատ Հովակիմյանի, այսօր առաջադրվել է նաև «Ջերմուկ» ՓԲԸ տնօրեն, անկուսակցական Կորյուն Ստեփանյանը:  Գործող քաղաքապետն առաջադրվել է ՀՀԿ-ի կողմից, իսկ երկու անկուսակցական թեկնածուները՝ ինքնաառաջադրման կարգով:
Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում համայնքի ղեկավարի հերթական ընտրություններին այսօր ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրվել է «ՀՋԿ» ՓԲԸ-ի Գորիսի տեղամասի տնօրեն, ՀՀԿ անդամ Վաչագան Ադունցը և ինքնաառաջադրվել «Վարարակն» ՓԲԸ տնօրեն, ՀՀԿ անդամ Արա Բուդաղյանը: Վերջինս Սյունիքի նախկին մարզպետի տան մոտ զինված միջադեպի արդյունքում մահացած Ավետիք Բուդաղյանի և վիրավորված Արտակ Բուդաղյանի հարազատ եղբայրն է:
Գորիսի քաղաքապետի ընտրություններին ավելի վաղ՝ մայիսի 6-ին, ինքնաառաջադրվել էին անկուսակցականներ՝  «Գորիսի Գամմա» ԲԲԸ գործադիր տնօրեն Տիգրան Կարապետյանը և «Շանի» ՍՊԸ տնօրեն Հրայր Յոլյանը:
Գորիսի գործող քաղաքապետ, հանրապետական Նելսոն Ոսկանյանը չի առաջադրվել: Իշխող կուսակցության թեկնածուն այս ընտրություններում Վաչագան Ադունցն է:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր,  հունիսի 8-ին Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի մարզերի 55 համայնքներում տեղի կունենան  տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական ընտրություններ: 55 համայնքներից 36-ում, այդ թվում Գորիս ու Ջերմուկ քաղաքներում, կանցկացվեն համայնքի ղեկավարի, իսկ 30-ում՝ ավագանու անդամի ընտրություններ:

Брат участников инцидента у дома экс-губернатора Сюникской области Армении С. Хачатряна поборется за пост мэра Гориса 05/10/2014   09:46  |  Актуальная тема
В установленные для выдвижения кандидатов на предстоящих 8 июня. в г.Джермук Вайоцдзорской области и г. Горис Сюникской области очередных выборах главы областной администрации выдвинулись три и четыре кандидата соответственно.
Как сообщили ИА “ФактИнфо” в ЦИК Армении, кроме действующего мэра, члена РПА Вардана Ованнисяна и старшего инспектора ЗАО “Институт Армводопроект ”, беспартийного Азата Овакимяна, подавших в окружную избирательную комиссии № 39 необходимые для регистрации кандидатуры документы, накануне выдвинулся также директор ЗАО “Джермук”, беспартийный Корюн Степанян. Действующий градоначальник баллотируется от правящей Республиканской партии Армении, а двое беспартийных кандидата – в порядке самовыдвижения.
В городе Горис Сюникской области свои кандидатуры на выборах главы общины выдвинули член РПА Вачаган Адунц от правящей партии и член РПА Ара Будагян – в порядке самовыдвижения. Ара Будагян – брат погибшего в прошлом году в результате вооруженного инцидента возле особняка экс- губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна Аветика Будагяна и раненного тогда же полковника ВС РА Артака Будагяна
Ранее свои кандидатуры на предстоящих выборах мэра Гориса выдвинули беспартийные самовыдвиженцы исполнительный директор ОАО “Горис Гамма” Тигран Карапетян и директор ООО “Шани” Грайр Йолян.
Действующий градоначальник Гориса Нельсон Восканян пока не выдвинул своей кандидатуры.
Как уже сообщало ИА “ФактИнфо”, в 55 общинах в Арагацотнской, Араратской,Армавирской, Гегаркуникской, Лорийской, Котайкской, Ширакской, Сюникской, Вайоцдзорской областях стартует выдвижение кандидатов на предстоящих 8 июня выборах в органы местного самоуправления. В 36 из 55 общин пройдут выборы главы общины, а в 30 – выборы в муниципальный совет.
Как сообщается на сайте ЦИК Армении, по состоянию на 6 мая заявки на участие в выборах главы администрации подали в 17 сельских и одной городской общине. Еще в 4 сельских общинах свои кандидатуры выдвинули претенденты в члены в Совет старейшин.
Выдвижение кандидатов стартовало 4 мая и продлится до 9 мая. Регистрация кандидатов пройдет с 9 по 14 мая.