Հայաստանում սպասվող նախընտրական շրջանը չի կարող խոչընդոտել բանակցային գործընթացը շարունակելուն. ԱԳՆ խոսնակ 07/16/2018   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բրյուսելյան հանդիպմանը երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ հիշեցնելով, որ այցը կրում էր ճանաչողական բնույթ:
«Կարող եմ միայն ասել, որ կա պայմանավորվածություն կոնտակտները շարունակվելու: Ինչպես նաև կար տեսակետ, որը հնչեցվել է ոչ պաշտոնական մակարդակում, որ միգուցե Հայաստանում ընտրությունների շրջան է սկսվում, պետք է դադար տալ և դրանից հետո շարունակել: Բայց մենք գտնում ենք, որ նախընտրական շրջանը խոչընդոտ չի կարող հանդիսանալ բանակցային գործընթացի համար, որը պետք է ընթանա համանախագահների առաջարկությունների հիման վրա և խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ առաջընթացի համար»,-ընդգծեց ԱԳՆ խոսնակը:
Տիգրան Բալայանը վերահաստատեց, որ բանակցությունների գործընթացում Հայաստանի համար ուղենիշայինն Արցախի անվտանգության ու կարգավիճակի հարցն է:
Հարցին՝ արդյո՞ք Հայաստանը բանակցությունների դինամիկան ակտիվացնելու անհրաժեշտություն չի տեսնում՝ Տիգրան Բալայանը պատասխանեց, որ հայկական կողմը երբեք էլ պասիվ չի եղել, ավելին` փորձում է նպաստել խաղաղության հաստատմանն ուղղված առաջարկությունների կատարմանը, ինչը, սակայն, դժվար է ասել Ադրբեջանի մասին:
«Խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ապահովման հարցը քննարկվել է ամենաուղիղ ձևով: Այն է՝ Ապրիլյան ագրեսիայից հետո՝ Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարում: Խոսքը գնում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, շփման գծում նրանց տեղակայման մասին, որ կարողանան վերահսկել իրավիճակը: Երրորդն էլ, որ շատ կարևոր է, հետաքննությունների ու միջադեպերի քննության մեխանիզմների ներդրումն է: Կան առաջարկներ այդ առումով, բայց գիտեք, որ երկու տարուց ավելի է՝ Ադրբեջանը խոչընդոտում է այդ պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը»,-ասաց ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը կայացել է հուլիսի 11-ին Բրյուսելում, որին մասնակցել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը՝ ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտին՝ Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆերը՝ ԱՄՆ,ինչպես նաև ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անդրեյ Կասպերշիկը: Սա երկրների արտգործնախարարների առաջին հանդիպումն է Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների արդյունքում խաղաղ իշխանափոխությունից հետո:

Предстоящий в Армении предвыборный период не может препятствовать переговорному процессу – Тигран Балаян 07/16/2018   12:55  |  Карабахский конфликт
Каких-либо договоренностей на прошедших в Брюсселе переговорах министров иностранных дел Армении и Азербайджана о встрече руководителей стран достигнуто не было: встреча носила ознакомительный характер. Об этом на встрече с журналистами в понедельник, 16 июля, заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян. Его слова приводит "Арменпресс".Стали известны подробности встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Брюсселе"Могу лишь сказать, что есть договоренность о продолжении контактов. Была точка зрения, озвученная на неофициальном уровне, будто предвыборный период в Армении может препятствовать переговорному процессу, нужна пауза, после чего переговоры будут продолжены. Ожидаемый в Армении предвыборный период не может препятствовать переговорному процессу, который будет протекать на основе предложений сопредседателей, и прогрессу в установлении условий, способствующих миру",- сказал он.
По его словам, в переговорах целью для Армении продолжают оставаться безопасность и вопрос статуса Арцаха.
На вопрос, не видит ли Армения необходимости в усилении динамики переговоров, пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян ответил, что армянская сторона никогда не была пассивной, и сейчас также пытается способствовать прогрессу в установлении условий, способствующих миру, чего нельзя сказать об Азербайджане.
"Обсуждение условий, способствующих миру, велось везде – самым прямым образом, а именно, речь идет об исполнении договоренностей, достигнутых в Вене, Санкт-Петербурге, Женеве. Было достигнуто согласие о принятии мер по внедрению механизмов мониторинга выполнения этих соглашений и расследования нарушений перемирия, увеличении возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ, возможном возобновлении переговорного процесса по урегулированию конфликта. По этим вопросам есть предложения, однако уже более 2 лет, как Азербайджан препятствует их выполнению»,- сказал он.