Նիկոլ Փաշինյանը Ռայմոնդս Վեյոնիսի հետ քննարկել է հայ-լատվիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված հարցեր 07/12/2018   15:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Ռայմոնդս Վեյոնիսի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-լատվիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների ճանապարհին Լատվիայի հետ փորձի փոխանակումը: «Հուսով ենք, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական իրադարձությունները կնպաստեն տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը և խաղաղության հաստատմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը հավա­տարիմ է Մինսկի խմբի համանախագահողների հովանու ներքո իրականացվող բանակ­ցային գործընթացին:
Լատվիայի Նախագահը շնորհավորել է ՀՀ վարչապետին ընտրվելու կապակցությամբ և նշել, որ Լատվիայում  մոտիկից հետևել են Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական իրադարձություններին և բարձր գնահատել այն հանգամանքը, որ գործընթացը կրել է խաղաղ և ժողովրդավարական բնույթ։ Ռայմոնդս Վեյոնիսն կարևորել է Լատվիայի հայ համայնքի դերը երկրի մշակութային և տնտեսական կյանքում, և նշել, որ այն հանդիսանում է լատվիական հասարակության արժեքավոր և անբաժանելի մասը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության քայլերն ուղղված են ժողովրդավարության ամրապնդմանր, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների առաջ մղմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, անկախ դատական համակարգի կայացմանը: Գործադիրի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ իշխանությունները մտադիր են անցկացնել ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ և հավելել, որ Հայաստանը Լատվիային ընդունում է որպես բարեկամ պետություն և հույսով է, որ հայաստանյան ժողովրդավարական փոփոխություններն ավելի մոտ կդարձնեն երկու երկրները:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև համագործակցությունը ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության, մասնավորապես, Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի շրջանակում: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել լատվիական կողմին՝ վերը նշված համաձայնագիրն առաջիններից մեկը վավերացնելու համար:
14:23 12/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հանդիպեց Յունկերի ու Տուսկի հետ
12:38 12/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼատվիայի նախագահի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը կարևորեց միջազգային հանրության խիստ արձագանքն Ադրբեջանի գործողություններին
10:48 12/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում ժողովրդավարության դեմ. Փաշինյանը ժամանեց ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան
15:38 11/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանեց Բրյուսել
16:20 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական բանակը գտնվում է ինստիտուցիոնալ բարձր մակարդակի վրա. Նիկոլ Փաշինյան

Никол Пашинян заявил о важности обмена опытом с Латвией на пути реформ в Армении 07/12/2018   16:29  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в штаб-квартире НАТО встретился с президентом Латвийской Республики Раймондсом Вейонисом.
Как сообщает пресс-служба главы правительства РА, в ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития и углубления армяно-латвийских отношений.
Собеседники коснулись возможностей расширения сотрудничества в экономической сфере.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность обмена опытом с Латвией на пути реформ в Армении. “Мы надеемся, что произошедшие в Армении демократические события будут способствовать стабильности и миру в регионе”, - сказал Никол Пашинян.
Президент Латвии поздравил премьер-министра с избранием и отметил, что Латвия внимательно следила за внутриполитическими событиями в Армении и высоко оценивает тот факт, что этот процесс носил мирный и демократический характер. Раймондс Вейонис подчеркнул важную роль армянской общины Латвии в культурной и экономической жизни страны и отметил, что она является важной и неотъемлемой частью латвийского общества.
Премьер-министр подчеркнул, что шаги правительства Армении направлены на укрепление демократии, защиту прав человека и фундаментальных свобод, борьбу с коррупцией и становление независимой судебной системы. Глава правительства сообщил, что власти Армении намерены провести свободные, справедливые и прозрачные выборы и добавил, что Армения считает Латвию дружественным государством и надеется, что демократические изменения в Армении еще более сблизят две страны.
Собеседники также отметили важность сотрудничества в рамках партнерства Армения-ЕС, в частности, в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Никол Пашинян поблагодарил латвийскую сторону за то, что Латвия одной из первых стран-челнов ЕС ратифицировала вышеупомянутое соглашение.