Սերժ Սարգսյանի եղբոր որդին՝ Հայկ Սարգսյանը, կասկածվում է սպանության փորձի մեջ 07/05/2018   12:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Ալեքսանդր Սարգսյան որդին՝ Հայկ Սարգսյանը, կասկածվում է սպանության փորձի մեջ: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունը հաստատեցին նաև Քննչական կոմիտեից:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց, առ այն, որ դեռևս 2007թ. սպանության փորձի հատկանիշներով կարճված քրեական գործով նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել և կարճման որոշումը վերացվել է:
Մասնավորապես, 2018 թվականի հունիսի 29-ին Դ.Սիմոնյանը դիմում է հայտնել է, որ իր ուղղությամբ կրակել և մարմնական վնասվածքը պատճառել է ոչ թե Ա.Ղևոնդյանը, այլ Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանը՝ իրենց տան առաջին հարկում գտնվող թիկնազորի համար նախատեսված սենյակում։
Այդ օրը նշված տարածքում կենցաղային հարցերի շուրջ վիճաբանել է ընկերոջ՝ Ա.Ղևոնդյանի հետ, երբ Հայկ Սարգսյանը, գտնվելով թմրանյութի ազդեցության տակ, սկսել է սպառնալ սպանել իրեն, ապա իր մոտ պահվող արտասահմանյան արտադրության ատրճանակից կրակել է իր որովայնին: Եվ մինչ Հ.Սարգսյանը շարունակել է սպառնալիքները, Ա.Ղևոնդյանը հասցրել է նրա ձեռքից վերցնել ատրճանակը։
Միևնույն ժամանակ Սիմոնյանը հայտնել է, որ կատարվածի մասին տեղեկացել է Հայկ Սարգսյանի եղբայրը՝ Նարեկ Սարգսյանը, և ավտոմեքենայով իրեն տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ ենթարկվել է վիրահատության։
Գիտակցության գալուց հետո ոստիկաններին հայտնել է, թե իբր իրեն պատահաբար կրակել է Ա.Ղևոնդյանը, իսկ զենքը գտել են մանկապարտեզի մոտից, քանի որ Հ. և Ն.Սարգսյանները սպառնացել են, որ հակառակ դեպքում երկար չի ապրի։

Племянник третьего президента Армении подозревается в покушении на убийство 07/05/2018 13:17 | Криминальная хроника
Айк Саргсян, который является сыном брата третьего президента Армении Сержа Саргсяна Александра Саргсяна, подозревается в покушении на убийство. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Накануне Генеральная прокуратура Армении сообщила о вновь открывшихся обстоятельствах в уголовном деле о покушении на убийство, производство по которому было прекращено еще в 2007 году. В сообщении отмечалось, решение было отменено.
В частности, сообщалось, что 29 июня 2018 года Д. Симонян заявил, что в него стрелял и ранил не А. Гевондян, а Айк Александрович Саргсян в предусмотренном для охраны подвале их дома, расположенном на первом этаже.
В тот день на вышеуказанной территории между ним и его другом А. Гевондяном возник конфликт на бытовой почве. Тогда Айк Саргсян, который находился под воздействием наркотиков, стал угрожать ему убийством, а затем из имеющегося при нем пистолета иностранного производства выстрелил ему в живот. Пока А. Саргсян продолжал озвучивать угрозы, А. Гевондян успел вырвать из его рук пистолет.
В то же время Симонян сообщил, что о случившемся узнал брат Айка Саргсяна – Нарек Саргсян, который доставил его на машине в больницу, где его прооперировали.
После того, как он пришел в сознание, он сообщил, что якобы в него случайно выстрелил А. Гевондян, оружие нашел близ детского сада, так как А. и Н. Саргсяны грозились, что в противном случае он долго не проживет.