Այն մեկնաբանությունները, թե ՀՔԾ-ն գործը հարուցել է մի հոդվածով, որը գոյություն չի ունեցել, մեղմ ասած, ոչ կոմպետենտ են. Սասուն Խաչատրյան 07/04/2018   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
2008թ. մարտի 1-ի գործով Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Հատուկ քննչական ծառայություն է հրավիրվել վկայի կարգավիճակով: Այդ մասին այսօր կառավարության նիստից առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը:
Նույն գործի շրջանակներում վկայի կարգավիճակում հարցաքննության է հրավիրվել նաև Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նշենք, որ նախօրեին հայտնի դարձավ, որ Սեյրան Օհանյանն արդեն հարցաքննվել է, ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանին ուղարկված ծանուցագրին, ապա Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը երեկ լրատվամիջոցներին հայտնել էր, որ իրենց ծանուցագիր չեն ստացել, բացի այդ նա նաև նշել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանում չէ:
Այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հիշյալ գործի շրջանակներում կհրավիրվեն ՀՔԾ հարցաքննության, թե ոչ, Սասուն Խաչատրյանը պատասխանեց՝ ովքեր կարող են որևէ տվյալ հայտնել մարտի 1-ի գործի հետ կապված, հրավիրվելու են և որևէ կաշկանդվածություն, զբաղեցրած պաշտոնների և անունների հետ կապված չկա:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ՀՔԾ սխալ է քրեական գործ հարուցել և 2008թ. մարտի 1-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքում գոյություն չի ունեցել 300.1 հոդված՝ նախօրեին իրավաբանների հնչեցրած կարծիքներին, ապա ՀՔԾ պետն ասաց «այն մեկնաբանությունները որոնք տալիս են որոշ իրավաբաններ, անուններ չեմ ցանկանում տալ, թե հարուցվել է մի հոդվածով, որը գոյություն չի ունեցել, դա մեղմ ասած ոչ կոմպետենտ մեկնաբանություններ են, որովհետև այդ արարքը՝ սահմանադրական կարգի տապալումը քրեորեն հետապնդելի է եղել նաև 2008թ. պարզապես այն նախատեսված է եղել այլ հոդվածով՝ հոդված 300 պետական իշխանությունը յուրացնելը»,- ասաց Սասուն Խաչատրյանը հավելելով՝ այս գործողությունը այն ժամանակ նախատեսված է եղել 300-րդ հոդվածով հետագայում այդ հոդվածի դիսպոզիցիայից այդ գործողությունը հանվել է և առանձին հոդվածով է նախատեսվել՝ 301.1-րդ հոդվածով:
20:06 03/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄիքայել Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը
18:37 03/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն հաստատում է՝ Ռոբերտ Քոչարյանին մարտի 1-ի գործով ծանուցագիր է ուղարկվել
16:49 03/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՌոբերտ Քոչարյանը հրավիրվել է հարցաքննության մարտի 1-ի գործով. աղբյուր
14:51 03/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄարտի 1-ի գործով հետախուզում է հայտարարվել գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ
11:36 28/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն չունի որևէ կաշկանդվածություն որևէ անձից. Սասուն Խաչատրյան
10:28 23/06/2018  |  ՄամուլՀՔԾ-ն բազմաթիվ հեռախոսազանգեր է ստացել Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ. «Փաստ»
15:39 19/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ գլխավոր դատախազը խոստանում է տեղեկություններ ներկայացնել հանրությանը մարտի 1-ի գործի վերաբերյալ
17:58 15/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտի 1-ի գործով արժեքավոր տեղեկատվություն ունեցողները դիմեն ՀՔԾ. Հայտարարություն

Глава ССС Армении прокомментировал мнения юристов о выдвинутом Микаелу Арутюняну обвинении по несуществовавшей в 2008 году статье 07/04/2018 12:08 | Лента новостей
Начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хачатрян назвал некомпетентными комментарии о том, что ССС предъявила обвинение бывшему министру обороны РА генерал-полковнику Микаелу Арутюняну по статье, которой в 2008 году не было в УК.
“Комментарии ряда юристов о том, что Специальная следственная служба ошибочно возбудила уголовное дело и по положению на 1 марта 2008 года в Уголовном кодексе РА не было статьи 300.1, мягко говоря, не компетентны, поскольку свержение конституционного строя было уголовно наказуемым деянием и в 2008 году, просто оно было предусмотрено по другой статье – ст. 300(“Узурпация государственной власти ”). Это деяние ранее было предусмотрено статьей 300 УК РА. Впоследствии это деяние было изъято из диспозиции и предусмотрено отдельной статьей - 301.1 УК РА”, - пояснил начальник ССС Армении Сасун Хачатрян, отвечая на вопросы журналистов перед заседанием правительства.
Накануне Специальная следственная служба сообщила, что бывший министр обороны Республики Армения генерал-полковник Микаел Арутюнян привлечен в качестве обвиняемого по резонансному делу о событиях, имевших место 1 марта 2008 года в Ереване. Он объявлен в розыск.Согласно сообщению ведомства, на основе достаточной совокупности доказательств, добытых в рамках уголовного дела по факту событий, произошедших 1 и 2 марта в Ереване, 3 июля 2018 года было принято решение о привлечении экс-министра обороны Микаела Арутюняна в качестве обвиняемого по части 1 статьи 300.1(“Свержение конституционного строя").Экс-министр обороны Армении Микаел Арутюнян объявлен в розыск по делу о событиях 1 марта 2008 годаСуд в Ереване удовлетворил ходатайство об избрании в отношении бывшего министра обороны Армении генерал-полковника Микаела Арутюняна меры пресечения в виде заключения под стражу.Микаел Арутюнян объявлен в розыск.