Գագիկ Ծառուկյանի հնարավոր մասնակցությամբ ծեծկռտուքի քրեական գործն ուղարկվել է ՀՔԾ 07/03/2018   16:54  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ «Օլիմպավան» մարզասրահում 50-ամյա քաղաքացու նկատմամբ կիրառված բռնությանը պատգամավորի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ։ Որոշում է կայացվել քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ուղարկելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ինչպես տեղեկացրել ենք, 2018 թվականի հուլիսի 2-ին՝ ժամը 21:30-ին, «Արմենիա» ՀԲԿ-ից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ «աջակողմյան եզրային պնևմոթորաքս /կրծքավանդակի խոռոչում օդի առկայություն/, 9-րդ կողոսկրի կոտրվածք աջից, ենթամաշկային էմֆիզեմա հետին մակերեսի կրծքավանդակի աջ կեսով» ախտորոշմամբ բուժօգնության է դիմել Երևան քաղաքի մի բնակիչ՝ ծնված 1968թ: Ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 50-ամյա տղամարդուն մարմնական վնասվածքները պատճառվել են Դավթաշեն վարչական շրջանում գործող «Օլիմպավան» մարզասրահում հուլիսի 2-ին տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր։
ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով՝ մի խումբ անձանց կողմից դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու դեպքի առթիվ։
50-ամյա տղամարդը ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել։ Վերջինիս նկատմամբ կատարված բռնությանը մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել է Էդուարդ Բաբայանը, ով վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացել է որպես Ազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի օգնական։ Նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Օրենքով սահմանված կարգով խուզարկություն կատարվել կասկածյալի բնակարանում, որի արդյունքում հայտնաբերվել է երկու ինքնաձիգ, ստուգվում է հայտնաբերված զենքերը պահելու թույլտվություն ունենալու հանգամանքը։
«Օլիմպավան» մարզասրահում տեղի ունեցած միջադեպի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել քաղաքացու նկատմամբ կիրառված բռնությանը ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ, ուստի՝ ՀՀ Քննչական կոմիտեի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում որոշում է կայացվել՝ քրեական գործը, ըստ քննչական ենթակայության, ՀՔԾ ուղարկելու մասին։

Получены данные o возможной причастности Гагика Царукяна к избиению 50-летнего мужчины в “Олимпаване” 07/03/2018   17:25  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, добыты данные о возможной причастности депутата  к применению насилия в отношении 50-летнего гражданина. Принято решение о передаче уголовного дела по подследственности. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Как сообщило ранее ведомство, в 21:30 2-ого июля 2018 года из медцентра “Армения” поступило сообщение о том, что к ним с диагнозом "правосторонний пневмоторакс/ наличие воздуха в грудной полости/, перелом 9-го ребра справа, подкожная эмфизема задней поверхности грудной клетки, с правой стороны" за медпомощью обратился житель Еревана(1968 года рождения). В результате предпринятых неотложных мероприятий было установлено, что увечья 50-летнему мужчине нанесли во время инцидента, произошедшего 2-ого июля в спортивном зале “Олимпаван” в ереванском административном районе Давташен. При осмотре места происшествия обнаружены следы, похожие на кровь.
Следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по пункту 6 части 2 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц, организованной группой") Уголовного кодекса РА.
50-летний мужчина признан потерпевшим и допрошен. По подозрению в нанесении ему телесных повреждений задержан Эдуард Бабаян, который в ходе допроса представился осуществляющему производство органу помощником председателя Национального олимпийского комитета Гагика Царукяна.
Назначена судебно-медицинская экспертиза.В установленном законом порядке в квартире подозреваемого был проведен обыск, в результате которого обнаружены два автомата; проверяется наличие разрешения на хранение оружия.
В результате предпринятых мероприятий, направленных на установление всех обстоятельств инцидента, произошедшего в спортивном комплексе “Олимпаван”, добыты данные о возможной причастности депутата Национального собрания РА Гагика Царукяна  к применению насилия в отношении гражданина, поэтому следственный отдел по административным районам Ачапняк и Давташен Следственного комитета РА принял решение направить уголовное дело в Специальную следственную службу по подследственности.