Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ անկախության օրվա առթիվ  այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանություն 07/03/2018   18:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության օրվա առթիվ  այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանություն: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության և հայ ժողովրդի անունից շնորհավորել է դեսպան Ռիչարդ Միլսին, դեսպանատան աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց՝ Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին՝ մաղթելով բարեկեցություն ու շարունակական զարգացում:
ԱՄՆ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին այցելության և շնորհավորանքի համար:
«Մեզ համար պատիվ է այս գեղեցիկ օրը, երբ տոնում ենք մեր անկախությունը, Ձեզ ընդունել ԱՄՆ դեսպանատանը: Հայաստանը Միացյալ Նահանգների լավ բարեկամն ու գործընկերն է, և ես սպասում եմ մեր շարունակական համագործակցությանը՝ մեր ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների ոգուն համահունչ»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Հանրապետության վարչապետը բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի հետ ձևավորված սերտ համագործակցությունը:  «ՀՀ կառավարությունը կարևոր է համարում Միացյալ Նահանգների հետ ակտիվ երկխոսությունն ու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր բնագավառներում: Պատրաստ ենք համատեղ ջանքերով նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ փոխգործակցությանը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման նպատակով»,- նշել է վարչապետը՝ շնորհակալություն հայտնելով Միացյալ Նահանգներին՝ Հայաստանին տարիներ ի վեր ցուցաբերվող օժանդակության համար:
Զրուցակիցները հանգամանորեն անդրադարձել են Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին՝ ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, քաղաքացիական հասարակության, իրավական համակարգի զարգացման ոլորտներում: Այս առումով, Ռիչարդ Միլսն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է սերտ համագործակցության ՀՀ կառավարության հետ և ցուցաբերել անհրաժեշտ խորհրդատվական, տեխնիկական ու ֆինանսական օժանդակություն: Կողմերը քննարկել են նաև ամերիկյան ներդրումների ներգրավման ընդլայնմանն ու երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի խթանմանը, այդ թվում՝ առկա ներուժի իրացմանն ուղղված հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ռիչարդ Միլսն անդրադարձել են նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և կարևորել հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակում:

Никол Пашинян посетил посольство США в Армении по случаю Дня независимости Соединенных Штатов 07/03/2018   18:22  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил посольство США в Армении по случаю Дня независимости Соединенных Штатов.
Как сообщает пресс-служба премьера РА, от имени правительства Армении и армянского народа Никол Пашинян поздравил посла Ричарда Миллса, сотрудников посольства и в их лице дружественный народ Соединенных Штатов, пожелав им процветания и продолжительного развития.
Посол США поблагодарил премьер-министра за визит и поздравления. “Для нас большая честь в этот прекрасный день, когда мы празднуем нашу независимость, принимать Вас в посольстве США. Армения - хороший друг и партнер Соединенных Штатов, и я с нетерпением жду нашего продолжительного сотрудничества в соответствии с духом наших общих демократических ценностей”, - сказал Ричард Миллс.
Премьер-министр высоко оценил тесное сотрудничество с Соединенными Штатами. “Правительство Республики Армения считает важным активный диалог и сотрудничество с Соединенными Штатами во всех областях, представляющих взаимный интерес. Мы готовы совместными усилиями придать новый импульс двустороннему сотрудничеству, в том числе с целью расширения торгово-экономических связей”, - сказал премьер-министр, выразив благодарность США за многолетнюю помощь Армении.
Собеседники подробно коснулись происходящих в Армении изменений в сферах демократии, защиты прав человека, борьбы с коррупцией, развития гражданского общества и правовой системы. В этой связи Ричард Миллс подчеркнул, что Соединенные Штаты готовы тесно сотрудничать с правительством Армении и оказывать необходимую консультативную, техническую и финансовую поддержку. Стороны также обсудили вопросы, связанные с расширением привлечения американских инвестиций, стимуляцией двусторонних торгово-экономических связей и реализацией наличествующего потенциала.
Никол Пашинян и Ричард Миллс также коснулись процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта и отметили важность исключительно мирного урегулирования проблемы в рамках формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.