Բացատրեք այս վեհաժողովին՝ ինչու եք կրկին զինամթերք կուտակում սահմանին. Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանցի պատվիրակին 06/27/2018   13:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանն արձագանքել է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության անդամ Ֆաթալիևա Սևինջի հայտարարությանը Հայաստանում ընտրությունների հետ կապված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Հովհաննիսյանը ԵԽԽՎ ամբիոնից իր ելույթում նշել է, որ այս վեհաժողովում հանդես է գալիս որպես Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար և այս ընթացքում իր ելույթներից ոչ մեկը նվիրված չի եղել Ադրբեջանին։
«Սակայն երեկ մեր ադրբեջանցի գործընկերներից մեկը մի միտք արտահայտեց, որին չեմ կարող չարձագանքել։ Տիկին Ֆաթալիևան այնքան ոգևորված էր ներկայացնում Ադրբեջանում ընտրությունները և այնքան էր ջանում արժանանալու իր իշխանությունների գովեստին, որ ասաց հետևյալը, մեջբերում եմ. «Մենք անգամ չենք քննարկում Հայաստանում ընտրությունները, նրանք համարվել են թափանցիկ և ժողովրդավարական, բայց որոշ ժամանակ անց հայ ժողովուրդը ոտքի ելավ այսպես կոչված «լեգիտիմ» ընտրությունների դեմ և սկսվեցին զանգվածային ցույցեր»»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը՝ հավելելով, որ ադրբեջանցի գործընկերների կողմից նման վարքագիծը նորություն չէ, և նրանք միշտ թիրախավորում են Հայաստանը` իրենց խնդիրներից ուշադրությունը շեղելու համար։
«Այնուամենայնիվ, չարձագանքել անհիմն հնչած մեղադրանքներին նվազագույնը ազնիվ չէ իմ երկրի նկատմամբ։ Իրոք, տիկին Ֆաթալիևա, Հայաստանում ընտրությունները թափանցիկ և ժողովրդավարական էին. նման գնահատականներ պաշտոնապես տրվել են բոլոր հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների կողմից։Սակայն երբ պարզ դարձավ, որ երկրում առկա քաղաքական տրամադրությունները այլ են եւ չեն համապատասխանում ժողովրդի ակնկալիքներին նախկին վարչապետը և կառավարությունը հրաժարական տվեցին եւ հանձնեցին իշխանությունը։ Իշխանության փոխանցման խաղաղ ու ոչ բռնի եղանակը խոսում է Հայաստանում իրական ժողովրդավարության հասունության մասին եւ իմ երկրի ձեռքբերումն է»,-հայտարարել է Հովհաննիսյանը, ընդգծելով, որ երևույթը անհավանական է թվում ժողովրդավարության «ալիևյան» ընկալման համար։ «Դուք ձեր արժեքային համակարգով չեք հասկանա ինձ։ Հարց է ծագում՝ ինչի համար ձեզ պետք է գովերգե՞ն։ Կարծում եմ, շատ բան չկա գովերգելու համար: Բոլորը գիտեն, թե ինչ է կատարվում ձեր երկրում մարդու իրավունքների, քաղաքական ազատությունների տեսանկյունից։ Բայց ,դուք բացառիկ երկիր եք ոչ միայն նրա համար, որ ներքաշված եք տարբեր միջազգային սկանդալներում, այլեւ նրանով, որ հաջողեցիք ձեր «արժեքները» բերել նույնիսկ այս Վեհաժողով, հաջողեցիք ստվեր գցել, թունավորել այս կազմակերպության արժեքային համակարգը։ Սրանք իմ գնահատականները չեն, սրանք արդեն փաստեր են:
Ազնվորեն, ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանում կան մարդիկ, ովքեր անհանգստացած են Ադրբեջանի ապագայով։ Ես դիմում եմ այդ մարդկանց. դուք իսկապես կարծում եք, որ ձեր ժողովրդավարությունն ապահով է, որ դուք խնդիրներ չունե՞ք։
Եթե այո՝ ապա «ամենայն բարիք» ձեզ։
Հիշեք՝ այն, ինչ եղավ ու հնարավոր է Հայաստանում, Ադրբեջանում պատկերացնել անգամ անհնար է»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը։
Անդրադառնալով Արցախի վերաբերյալ հավերժ հնչող շահարկումներին՝ Հովհաննսիյանը ասել է, որ Հայաստանի գործողությունները ցույց են տալիս, որ մեր թիվ մեկ առաջնահերթ խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծումն է: «Եվ կխնդրեի, որ բացատրեք այս վեհաժողովին, թե ինչու եք դուք այս օրերին կրկին զենք և զինամթերք կուտակում սահմանին: Պատերազմի՞ եք պատրաստվում...
Ուզում եմ ընդգծել.
հույս մի՛ դրեք մեր ներքաղաքական հակասությունների վրա։ Մենք աջակցում ենք մեր իշխանություններին մեր ազգային միասնության, անվտանգության, ինքնության, արժանապատվության, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված բոլոր հարցերում»,-նշել է Հովհաննիսյանը:
19:15 29/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ համազեկուցողները մտահոգված են նախկին իշխանությունների նկատմամբ «ատելության խոսքի» դրսևորումներով
09:21 16/03/2018  |  ՄամուլԵԽԽՎ նախագահն ու Հայաստանի հարցով համազեկուցողը պատգամավոր չեն ընտրվել. «Ժամանակ»
18:54 23/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Նիդերլանդների ներկայացուցիչը
16:38 22/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԵԽԽՎ-ի նոր նախագահ է դարձել Միկելե Նիկոլետին
12:18 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանական լվացքատան» վերաբերյալ կհրապարակվի առանձին զեկույց
09:13 10/11/2017  |  ՄամուլՉի բացառվում՝ մարտին Բաքվում կայանալիք ԵԽԽՎ-ի նիստին պայքարը կշարունակվի. «Ժամանակ»
17:37 09/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆաիրա Զոհրաբյանը ԵԽԽՎ-ում կոչ է արել պարզել Ռամիլ Սաֆարովին վաճառելու Հունգարիա-Ադրբեջան կոռուպցիոն գործարքը
15:49 30/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ-ում կանխել են թուրք եւ ադրբեջանցի պաշտոնյաների ներգրավվածությամբ առանձին խմբի ստեղծումը

Арпине Ованнисян в ПАСЕ: то, что случилось и возможно в Армении, в Азербайджане даже представить невозможно 06/27/2018   16:14  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении, глава делегации НС РА в ПАСЕ Арпине Ованнисян выступила на сессии ПАСЕ с речью. Выступление Ованнисян, опубликованное на сайте парламента Армении, приводим ниже:
“Слово к азербайджанским коллегам.
Помните: то, что случилось и возможно в Армении, в Азербайджане даже представить невозможно.
уже год выступаю на Ассамблее как глава делегации Армении и за это время ни одно из моих выступлений не было посвящено Азербайджану. Однако вчера одна из наших азербайджанских коллег выразила мысль, на которую приходится реагировать. Г-жа Фаталиева столь воодушевленно представляла выборы в Азербайджане и столь усердно пыталась удостоиться похвалы своих властей, что сказала следующее, цитирую: “Мы даже не обсуждаем выборы в Армении, они признаны прозрачными и демократическими, но спустя некоторое время армянский народ встал на ноги против так называемых “легитимных” выборов и начались массовые демонстрации”. В действительности подобное поведение наших азербайджанских коллег не новость, и Армения для них   всегда мишень – для отвлечения внимания от собственных проблем. Тем не менее, не среагировать на безосновательные обвинения по меньшей мере нечестно в отношении моей страны. Действительно, г-жа Фаталиева, в Армении выборы были   прозрачными и демократическими, такие оценки официально даны всеми авторитетными международными организациями.
Однако, когда стало ясно, что политические настроения в стране иные и не соответствуют ожиданиям народа, прежний премьер-министр и правительство подали в отставку и сдали власть. Мирный и ненасильственный характер передачи власти говорит о зрелости реальной демократии в Армении и является достижением моей страны.
Я понимаю, что это явление кажется невероятным для “алиевского” восприятия демократии. Вы с вашей системой ценностей не поймете меня. Возникает вопрос: почему вас должны восхвалять? Думаю, найдется немногое для восторгов . Все знают, что происходит в вашей стране с точки зрения прав человека, политических свобод.
Но вы уникальная страна не только из-за того, что вовлечены в различные международные скандалы, но и тем, что сумели ваши “ценности” вынести даже на эту Ассамблею, сумели бросить тень, отравить ценностную систему этой организации. Эти не мои оценки – это уже факты.
Честно говоря, полагаю, что в Азербайджане есть люди, которые обеспокоены будущим Азербайджана. Я обращаюсь к этим людям: вы действительно думаете, что ваша демократия обеспечена и у вас нет проблем?
Если да, то “всех благ” вам.
И наконец, о вечно звучащих спекуляциях по поводу Арцаха.
Действия Армении показывают, что наша приоритетная задача номер один – решение Нагорно-Карабахской проблемы мирным путем. И просила бы объяснить этой Ассамблее, почему в эти дни вы вновь стягиваете оружие и боеприпасы к границе? Готовитесь к войне?
Хочу подчеркнуть: не надейтесь на наши внутриполитические противоречия. Мы поддерживаем наши власти во всех вопросах национального единства, безопасности, идентичности, достоинства, демократии и верховенства закона”.