Հայաստանում կան ոչ օպտիմալ ձևավորված դատական տարածքներ. Գագիկ Հարությունյան 06/26/2018   14:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում վարչական արդարադատության համակարգը օրենսդրական բարեփոխումների և կառուցակարգային լուծումների կարիք ունի:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 26-ին «Վարչական արդարադատության ձևավորումն ու զարգացումը Հայաստանի Հանրապետությունում» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: Նրա կարծիքով` վարչական արդարադատության ոլորտում  Հայաստանը դեռ միայն առաջին քայլերն է արել:
«Մենք ունենք նստավայրեր, օրինակ` Վեդիի նստավայրը,  որտեղ միջին ծանրաբեռնվածությունը  390  գործ է տարվա վերջում, իսկ Երևանում՝ 790: Ծանրաբեռնվածության այսպիսի  տարբերությունները առաջին հերթին վկայում են այն մասին , որ ունենք ոչ օպտիմալ ձևավորված դատական  տարածքներ», -ասաց Գագիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` հաճախ խնդիրներ են առաջանում ոչ միայն ծանրաբեռվածության  առումով,  այլ նաև դատավորների  նշանակման, տեղաշարժերի և այլն:
«Մինչև հիմա օրենսդրական որևէ նորմ չկա կամ  հստակեցված չէ, թե ինչպես կարող են նշանակված դատավորները, մասնավորապես` վարչական դատարանում մեկ նստավայրից տեղափոխվել մեկ այլ նստավայր: Նշանակում են,  բայց նշանակումից հետո այդ մարդկանց համար, ըստ էության,  իրավաչափ և կանխատեսելի չէ իրենց  հետագա ճակատագիրը, արդյոք այնտե՞ղ պետք է մնան մինչև վերջ, պետք է տեղափոխե՞ն և այլն»,- ասաց Հարությունյանը:
Ըստ ԲԴԽ նախագահի` Հայաստանում վարչական արդարադատությունը պետք է նոր որակ ստանա:
«Նոր որակը պայմնավորված է և՛ դատական իշխանության, և՛ դատարանների դատավորների անկախությունով: Համակարգի և դատական իշխանության  նկատմամբ հանրային պատշաճ վստահություն պետք է ձևավորվի: Դա չի լինում քարոզի միջոցով, դա լինում է աշխատանքի միջոցով և համակարգային բարեփոխումների  արդյունքում»,- եզրափակեց Հարությունյանը:

Гагик Арутюнян констатировал наличие в Армении неоптимально сформированных судебных участков 06/26/2018   14:44  |  Лента новостей
Административное правосудие в Армении нуждается в законодательных реформах и конструктивных решениях. Об этом  в ходе обсуждения на тему «Формирование административного правосудия и его развитие в Армении» заявил председатель Высшего судебного совета Армении  Гагик Арутюнян. Его слова приводит информагентство "Арменпресс".
По его словам, в этой отрасли Армения пока сделала первые шаги.
"У нас есть резиденции, например, в Веди, загруженность которых составляет примерно 390 дел за год, тогда как в Ереване их – 790. Подобная неравномерность нагрузки свидетельствует о неоптимальности сформированных судебных участков",- сказал он.
По его словам, возникают проблемы и при назначениях и переводах судей и пр. Пока в этих вопросах нет законодательного урегулирования.
По его словам, административное правосудие в Армении должно обрести новое качество.
"Новое качество должно быть обусловлено независимостью как судебной ветви власти, так и судей. Должно сформироваться должное доверие к системе. Это нельзя добиться с помощью пропаганды: этого можно достичь в результате работы и системных реформ",- сказал он.