«Գյումրի-Գարեջուր» ընկերությունը պետական բյուջե պակաս է վճարել շուրջ 360 մլն դրամ 06/22/2018   16:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեի իրականացրած գործողությունների շրջանակում պարզվել է, որ «Գյումրի-Գարեջուր» ընկերությունն իր արտադրանքը հիմնականում իրացրել է փոխկապակցված ընկերություններին` կիրառելով ոչ շուկայական գներ: Այս մասին հայտնում է ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Բացի այդ, ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչությունից ստացված հաղորդման համաձայն` «Գյումրի-Գարեջուր» ընկերությունը ծառայություններ է ձեռք բերել շրջանառության հարկ վճարող անհատ ձեռնարկատերերից: Մինչդեռ նախնական ուսումնասիրությունը կասկած է հարուցում, որ ծառայություններն իրականում չեն մատուցվել, սակայն նվազեցվել են համախառն եկամտից:
Ընդհանուր առմամբ, «Գյումրի-Գարեջուր» ընկերությունը պետական բյուջե պակաս է վճարելշուրջ 360 մլն դրամ, որից մոտ 210 միլիոն դրամ`ակցիզային հարկ, և ավելի քան 150 մլն`շահութահարկ:
Հարկային պարտավորությունների նախնական հաշվարկի համաձայն`«Գյումրի-Գարեջուր» ՍՊ ընկերության կողմից չհաշվարկված հարկի գումարը գերազանցում է նվազագույն աշխատավարձի տասնհինգհազարապատիկի չափը:
Ուստի, ՊԵԿ իրավախախտումների հայտնաբերման և վարչական վարույթների իրականացման վարչության հետաքննություն բաժնում հարուցվել է քրեականգործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով` առանձնապես խոշոր չափի հարկը չվճարելու նպատակով օրենքով սահմանված հաշվետվությունում ակնհայտ կեղծ տվյալ մտցնելու դեպքի առթիվ:
Հետաքննության բաժնի և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների համատեղ գործողությունների ընթացքում դատարանի որոշման հիման վրա կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են քրեական գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, համակարգիչներ, կրիչներ և հաշվապահական այլ փաստաթղթեր:
Հետաքննությունը շարունակվում է:
15:17 09/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲացահայտվել են բիզնեսի տրոհման և այդ կերպ շրջանառության հարկման դաշտում քողարկման դեպքեր
13:05 15/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՊԵԿ-ն «Էյր Արմենիա» ընկերության մոտ հայտնաբերել է պետական տուրքի առանձնապես խոշոր չափի յուրացման փորձ
19:02 03/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՉարաշահումներ՝ թաղման նպաստի տրամադրման գործընթացում. հարուցվել է քրեական գործ
16:23 07/11/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՕֆշորային գոտում գրանցված ընկերությունը խուսափել է հարկերից
12:14 05/10/2016Հարկերից խուսափելու առանձնակի խոշոր դեպք է բացահայտվել
15:30 28/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱնօրինական գործողությունների շղթա է բացահայտվել
11:57 28/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՏնտեսվարողը խուսափել է հետաձգված ԱԱՀ-ի վճարումից. Հարուցվել է քրեական գործ
08:13 09/04/2015  |  Մամուլի՞նչ է սպասվում նրանց, ովքեր հարկերը կթաքցնեն. «Հրապարակ»
15:50 05/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՔաղաքացիներին առևանգել են և առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարել. ՀՔԾ
18:35 04/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրվում է 598 միլիոն հարկերից չարամտորեն խուսափելու մեջ. ՀՔԾ

Один из крупных производителей пива не выплатил в госбюджет около 360 млн. драмов - КГД Армении 06/22/2018 17:10 | Лента новостей
В рамках проведенных Комитетом государственных доходов проверок выяснилось, что один из крупнейших производителей пива “Гюмри-Гареджур” сбывал свою продукцию в основном аффилированным фирмам, применяя нерыночные цены. Об этом сообщает пресс-служба КГД Армении.
Кроме того, согласно информации, полученной из управления организации проверок и мониторинга, компания “Гюмри-Гареджур” пользовалась услугами индивидуального предпринимателя, выплачивающего налог с оборота. Между тем предварительные исследования вызывают подозрение в том, что услуги в действительности не оказывались, однако вычитались из валового дохода.
В целом компания “Гюмри-Гареджур" не выплатила в госбюджет 360 млн. драмов, 210 млн. из которых – это акцизный налог и более 150 млн. – налог на прибыль.
Согласно предварительному расчету налоговых обязательств, сумма неподсчитанного налога компании превышает 15-тысячекратный размер минимальной зарплаты.
Сообщается, что в КГД возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 205(“Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей путем включения в бухгалтерские книги или иные документы, считающиеся основанием для налогообложения, заведомо искаженных данных, совершенное в особо крупных размерах”) УК РА.
В ходе проведенного на основании решения суда обыска обнаружены и изъяты имеющие существенное значение для дела документы, компьютеры, носители и иная бухгалтерская документация.