Գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ 06/19/2018   15:46  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր արտահերթ նիստի օրակարգում քննարկել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությունները: Փակ գաղտնի քվեարկությամբ երկու միջնորդություններին էլ խորհրդարանը տվել է իր համաձայնությունը:
Հիմք ընդունելով ԱԺ կայացված որոշումները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից նախաքննությունն իրականացնող մարմնին արդեն հանձնարարվել է Մանվել Գրիգորյանի նկատմամաբ հարուցել քրեական հետապնդում, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության միասնական վարույթում քննվող 3 քրեական գործերի շրջանակներում նրան ներգրավել որպես մեղադրյալ, առաջադրել մեղադրանք, ինչպես նաև Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն ներկայացնել Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ քրեական գործերով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությունը հիմք է տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք առաջադրելու ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար:
15:43 19/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանը նոր և նախկինում կատարված հանցագործությունների բացահայտման ավելի բարձր հավանականություն է տեսնում
15:35 19/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄանվել Գրիգորյանի քրեական գործով այլ կասկածյալներ ևս կան. Արթուր Դավթյան
13:44 19/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄանվել Գրիգորյանը իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում. փաստաբան
13:40 19/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային ժողովը կողմ քվեարկեց Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդությանը
12:55 19/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Զինվորի բաժին» գրությամբ մսի պահածոներ են եղել նաև ԵԿՄ-ում, որտեղից փորձել են դրանք տեղափոխել

Манвелу Григоряну предъявили обвинение 06/19/2018 16:43 | Криминальная хроника
Национальное собрание Армении на внеочередном заседании во вторник, 19 июня, рассмотрело ходатайства генерального прокурора РА о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата НС РА от фракции РПА, председателя Союза добровольцев “Еркрапа” генерала Манвела Григоряна и лишение его свободы.
По итогам закрытого тайного голосования парламент Армении одобрил оба ходатайства.
Как сообщает пресс-служба генпрокуратуры, принимая за основу решения парламента, генпрокурор Армении Артур Давтян уже поручил осуществляющему предварительное следствие органу возбудить уголовное преследование в отношении Манвела Григоряна, привлечь его в рамках трех расследуемых в производстве Специальной следственной службы РА уголовных дел в качестве обвиняемого, предъявить обвинение, а также представить в Ереванский суд общей юрисдикции первой инстанции ходатайство об избрании в отношении Манвела Григоряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
В надзорном ведомстве напомнили, что достаточная совокупность добытых по вышеупомянутым уголовным делам доказательств дает основание предъявить депутату НС РА Манвелу Григоряну обвинение по ч. 2 ст. 235 (“Незаконные приобретение и хранение огнестрельного оружия и боеприпасов группой лиц по предварительному сговору”) и п.1 ч.3 ст. 179 (“Присвоение или растрата, то есть хищение чужого имущества, вверенного виновному, в особо крупных размерах”).Стали известны новые подробности дела в отношении депутата НС Армении Манвела Григоряна
В воскресенье СНБ обнародовала сенсационные видеокадры обыска в особняке и зоне отдыха задержанного депутата Манвела Григоряна. В ходе проведенных в особняке Манвела Григоряна, на его даче и принадлежащих ему территориях обысков были обнаружены склад оружия и боеприпасов, а также помощь, предназначавшаяся в дни Апрельской четырехдневной войны для Армии обороны.СНБ обнародовала сенсационное видео обыска у генерала Манвела ГригорянаКроме того, в ящиках были обнаружены адресованные военнослужащим письма школьников, которые так и не дошли до адресатов. Сообщалось, что на основе полученных данных установлено, что Григорян скармливал своим тиграм и медведям продовольствие, которое дети собирали для военнослужащих. Помимо этого, Григоряна подозревают в присвоении техники, в частности, автомобилей.