Պարզվել է, որ առձեռն ստացված գումարների մի մասը հիմնադրամի հաշվեհամար չի մուտքագրվել և հափշտակվել է. ԱԱԾ-ն «Երևան» հիմնադրամի մասին 06/13/2018   12:56  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում հաղորդում է ստացվել ՀՀ քաղաքացիներ Վ.Գ.-ից և Ա.Խ.-ից այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք, կառուցապատման և գույքի ձևակերպման համապատասխան թույլտվություններ տրամադրելու դիմաց, բացի օրենքով սահմանված վճարումներից, իրենց պարտադրել են «Երևան» հիմնադրամին փոխանցել խոշոր չափերով գումարներ: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ վերոնշյալ պատրվակով առձեռն ստացված գումարների մի մասը հիմնադրամի հաշվեհամար չի մուտքագրվել և հափշտակվել է:
Հանցագործության մասին հաղորդումների հիման վրա ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի («Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ») և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 կետի («Պաշտոնական դիրքն օգտագործելով կատարված խարդախություն») հատկանիշներով:
Երևանի քաղաքապետարանի վարչական շենքում տեղակայված «Երևան» հիմնադրամի աշխատասենյակներում քրեական գործով կատարվել են խուզարկություններ:
Իրականացվում են լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ` քաղաքացիներից գումարների հավաքագրման հանգամանքները, ծախսերի ուղղությունները և նպատակայնությունը, ինչպես նաև օրինականությունը պարզելու ուղղությամբ:

СНБ Армении провела обыски в мэрии Еревана 06/13/2018   13:21  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила подробности спецоперации, проведенной в здании мэрии Еревана.
Как отмечается в релизе пресс-центра СНБ Армении, от граждан В.Г. и А.Х. поступило сообщение о том, что чиновники мэрии в обмен на выдачу соответствующего разрешения на застройку и оформление имущества,помимо установленных законом выплат, заставили их перечислить фонду “Ереван” крупные денежные суммы.
В ходе подготовки материалов выяснилось, что часть полученных на руки под указанным предлогом средств не были перечислены на счета фонда, а были похищены.
На основе сообщения о преступлении возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия) и пункта 1.1 ч. 2 статьи 178 (“Мошенничество, совершенное с использованием своего  служебного положения”).
"В кабинете фонда “Ереван”, расположенном в здании мэрии, проведен обыск. Проводятся широкомасштабные оперативно-розыскные и следственные мероприятия, устанавливаются обстоятельства вымогательства у граждан денег, адресности и законности расходования средств", - отмечается в сообщении.