Ինչո՞ւ դատախազը հետ չի վերցրել կալանավորման միջնորդությունները, եթե գտել է, որ հիմնավոր չեն 06/06/2018   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քննչական կոմիտեն գտնում է, որ առնվազն տարակուսանք է առաջացնում դատախազության տարածած հայտարարությունը, թե Քննչական կոմիտեն շտապողականություն է դրսևորել Էրեբունի վարչական շրջանում ապրիլի 22-ին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների գործով և նախաքննության ընթացքում թույլ են տրվել բացթողումներ, ինչի կապակցությամբ դատախազությունը ՔԿ նախագահի ուշադրությունն է հրավիրվել:
«Փաստինֆո»-ի խնդրանքով՝ տարածված հայտարարության վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը հայտնեց, որ նախաքննական մարմինը գտել է, որ ունի բավարար ապացույցներ և մեղադրանքներ է առաջադրել Մասիսի քաղաքապետին՝ անկարգությունները կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու, իսկ մյուսներին՝ միայն դրանց մասնակցելու համար և միջնորդություններ ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ։
Նախաքննական մարմինն իր որոշման մասին պատշաճ ընթացակարգով տեղեկացրել է դատախազին: Նույն օրը՝ հունիսի 1-ին, դատախազի պահանջով քրեական գործը ուղարկվել է դատախազություն, եթե դատախազությունը կարծում էր, որ նախաքննական մարմինը ցուցաբերել է շտապողականություն, ապա կարող էր օգտվել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 283-րդ հոդվածով նախատեսված իր իրավունքից և հետ վերցնել միջնորդությունները դատարանից, ինչը չի արվել։
Սոնա Տռուզյանի խոսքով՝ նման նախադեպեր այլ քրեական գործերով արձանագրվել են: Դատարանի որոշումից օրեր անց, երբ մերժվում է նաև փոխքաղաքապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին դատախազի միջնորդությունը, այդօրինակ հայտարարության տարածումը մեղմ ասած անհասկանալի է։
ՔԿ նախագահի խորհրդականը գտնում է, որ եթե իսկապես դատախազությունը կարծում է, որ ՔԿ-ն ցուցաբերել է շտապողականություն, ապա կարծում է նաև պետք է հիմնավորի, թե ինչու՞ դրանք հետ չեն վերցվել և արդյոք դատախազները ենթարկվե՞լ են պատասխանատվության՝ ոչ պատշաճ դատախազական հսկողություն իրականացնելու համար:
Կոմիտեից նաև հայտնեցին, որ հունիսի 1-ից մինչ այսօր քրեական գործը հետ չի ստացվել և դատախազությունում է:
Ի դեպ նշենք, որ նախօրեին Գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ին հայտնել էին, որ մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանի և նրա տեղակալ Կարեն Օհանյանի պաշտոնավարումը ժամանակավոր դադարեցվել է, քանի որ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը գտել էր, որ բավարար հիմքեր են առկա ենթադրելու, որ շարունակելով պաշտոնավարումը՝ նրանք կխոչընդոտեն մինչդատական վարույթում գործի քննությանը:

Заявление Прокуратуры Армении о поспешности следствия по делу мэра Масиса вызвало в СК недоумение 06/06/2018   15:58  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении считает, что распространенное Прокуратурой заявление о том, что СК проявило поспешность по делу о произошедших 22 апреля в ереванском районе Эребуни массовых беспорядках и допущенных в ходе предварительного расследования упущениях, на которые обращено внимание председателя СК, вызывает по меньшей мере недоумение.
Советник председателя СК Сона Трузян сообщила “Фактинфо”, что орган предварительного следствия счел, что располагает достаточными доказательствами и предъявил обвинения мэру города Масиса в организации массовых беспорядков и участии в них, а остальным - только в участии, а также  представил в суд ходатайства о применение в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Орган предварительного следствия в порядке надлежащей процедуры уведомил о своем решении прокурора. В тот же день, 1-ого июня, по требованию прокурора уголовное дело было направлено в Прокуратуру.
“Если Прокуратура сочла, что орган предварительного следствия проявил поспешность, то могла воспользоваться своим правом, предусмотренным статьей 283 Уголовно-процессуального кодекса РА и отозвать ходатайство из суда, что не было сделано”, - пояснила она.
По словам Соны Трузян, подобные прецеденты по другим уголовным делам зарегистрированы.
“После вынесения судом решения, когда было отклонено и ходатайство прокурора об избрании в отношении заместителя мэра меры пресечения в виде заключения под стражу, распространение подобного рода заявлений, мягко говоря, непонятно”, -сказала она.
Советник главы СК Армении считает, что если Прокуратура, действительно, полагает, что СК проявил поспешность, то должна обосновать, почему они не были отзованы и были ли привлечены прокуроры к ответственности за ненадлежащее осуществление прокурорского надзора.
В СК также сообщили, что с 1-ого июня по сей день уголовное дело обратно не поступало и находится в Прокуратуре.