Նիկոլ Փաշինյանը և Պյոտր Սվիտալսկին քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող օրակարգային հարցեր 06/05/2018   13:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը կարևորել է Եվրոպական միության հետ համագործակցության շարունակական զարգացումը և անդրադարձել կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին ու ծրագրերին: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում տեղի ունեցած իրադարձություններն էապես նպաստել են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Վարչապետի խոսքով՝ ստեղծված բարենպաստ մթնոլորտը նոր խթան կհանդիսանա տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների և արմատական փոփոխությունների իրականացման համար:
Գործադիրի ղեկավարը շեշտել է, որ կառավարության թիվ մեկ առաջնահերթությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է և գործադիրի քայլերն ուղղված են ժողովրդավարական ինստիտուտիների զարգացմանը, բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավմանը, այդ թվում` ներդրումների պաշտպանվածության բարձրացմանը, մենաշնորհների դեմ պայքարին, պետական գնումների  ոլորտում կոռուպցիոն դրսևորումները նվազագույնի հասցնելուն, ներդրումների ներգրավմանը և այլն:
«Մենք վճռական ենք մեր կողմից նախանշված նպատակները, ծրագրերն ու միջոցառումները կյանքի կոչելու հարցում՝ կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու նպատակով»,- ընդգծել է վարչապետը:
Պյոտր Սվիտալսկին ողջունել և կարևորել է վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է առարկայական օժանդակություն ցուցաբերել դրանց իրականացմանը, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ժամանակավոր կիրարկման շրջանակում: Դեսպանը նշել է, որ տեսնում է դեպի Հայաստան եվրոպական ներդրումներ ներգրավելու լավ հնարավորություններ, հատկապես, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ: Պյոտր Սվիտալսկիի խոսքով՝ եվրոպացի ներդրողները պատրաստ են քննարկել կոնկրետ ծրագրեր:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդարադարձ են կատարել նաև Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք այլ հարցերի:
17:35 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
10:09 17/03/2018  |  Մամուլ«Ռուսաստանից ակնկալում ենք կառուցողական քայլեր». Պյոտր Սվիտալսկի. «Հայաստանի Հանրապետություն»
14:13 04/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ առաջնահերթություններից է ՀՀ քաղաքացիական հասարակության հզորացմանն ուղղված աջակցությունը. Պյոտր Սվիտալսկի
12:05 29/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՇավարշ Քոչարյանն արձագանքել է Պյոտր Սվիտալսկու հայտարարությանը
09:34 22/06/2017  |  ՄամուլԶԼՄ-ների անկախության հարցը Հայաստա­նում շատ լուրջ է, շուկան շատ դաժան է. Պյոտր Սվիտալսկի. «Հրապարակ»
16:02 21/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Մուկուչյանը Պյոտր Սվիտալսկու հայտարարությունները մեկնաբանելը չի համարում ԿԸՀ իրավասության առարկա
17:45 07/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
17:45 27/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրամիությունը խրախուսում է ՀՀ Ազգային ժողովին՝ օրակարգում մարդու իրավունքներին կարևորություն տալու հարցում
14:41 08/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի հետ նախաստորագրված նոր համաձայնագիրն ամենաամբիցիոզն է ԵՄ և ԵԱՏՄ անդամի միջև. Սվիտալսկի
14:21 08/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փակումն ավելի մեծ հարված է ԵԱՀԿ-ին, քան Հայաստանին. Պյոտր Սվիտալսկի

Посол ЕС Петр Свитальски видит хорошие возможности для привлечения европейских инвестиций в Армению 06/05/2018 13:42 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял руководителя делегации Европейского союза в Армении, посла Петра Свитальского. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер придал важность непрерывному развитию сотрудничества с Евросоюзом и коснулся приоритетов и программ деятельности правительства. В частности, Никол Пашинян подчеркнул, что произошедшие в нашей стране события существенно способствовали развитию и укреплению демократии. По словам премьера, сложившаяся благоприятная атмосфера послужит новым стимулом для реализации реформ и коренных изменений в различных сферах.
Пашинян подчеркнул, что приоритетом номер один для правительства является борьба с коррупцией, и шаги кабмина направлены на развитие демократических институтов, последовательное улучшение бизнес-среды, в том числе повышение уровня защищенности инвестиций и их привлечение, борьбу против монополий, также минимизацию коррупционных проявлений в сфере государственных закупок.
"Мы настроены решительно в вопросе реализации намеченных нами целей, программ и мероприятий, чтобы достичь конкретных результатов", - подчеркнул премьер.
В свою очередь Петр Свитальски приветствовал программу правительства Пашиняна, подчеркнув, что Европейский союз готов оказать предметное содействие в их реализации, в том числе в рамках временной имплементации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Посол отметил, что видит хорошие возможности для привлечения европейских инвестиций в Армению, особенно в направлении реализации различных проектов в рамках сотрудничества между государством и частным сектором.
В ходе встречи собеседники коснулись проведения парламентских выборов в Армении, поправок в Избирательный кодекс, а также обсудили ряд вопросов повестки отношений Армении и ЕС.