Էրեբունիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների գործով ձերբակալվել է 5 անձ, այդ թվում՝ մասիսի քաղաքապետն ու փոխքաղաքապետը 05/31/2018   13:11  |  Քրեական խրոնիկոն
Ապրիլի 22-ին Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է 5 անձ՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2018թ. ապրիլի 22-ին մի խումբ անձինք, որոշները՝ բժշկական դիմակներով, հարձակվել են բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների վրա և քարերով, մահակներով, էլեկտրահարող սարքերով բռնություն գործադրել։
Մշակվել է քննչական պլան, ստեղծվել քննչական խումբ և ըստ դրվագների՝ կատարվում է բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննություն, միջոցներ ձեռնարկվում՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Նախաքննության ընթացքում ներբեռնվել և քրեական գործին են կցվել ապրիլի 22-ին Էրեբունի և Նոր-Արեշ 26-րդ փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ տեսագրությունները, ինչպես նաև՝ դեպքին առնչվող մամուլում կատարված հրապարակումները, օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ իրականացնելու վերաբերյալ հանձնարարություններ տրվել ոստիկանության ստորաբաժանումներին։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ձերբակալվել է 5 անձ՝ Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը, քաղաքապետի տեղակալ Կարեն Օհանյանը, Մասիս քաղաքի բնակիչներ՝ 1982թ. ծնված Ս.Սահակյանը, 1995 թ. ծնված Գ.Համբարձումյանը, 1988 թ. ծնված Գ.Խաչատրյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարք, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
12:40 30/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄասիսի քաղաքապետի եղբորը և գերեզմանների Հարութին մեղադրանք առաջադրվեց
13:42 26/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԷրեբունիում անկարգությունների գործով կասկածյալը լեզվաբան Մեյթիխանյանի ամուսնու սպանության գործով մեղադրյալի հա՞յրն է
13:05 26/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԽուլիգանության գործով նախկին ոստիկանապետի թիկնազորի պետի եղբայրը միակ կալանավորվածը չէ. կալանավորվեցին ևս երեքը

СК Армении сообщил подробности задержания фигурантов дела об апрельских беспорядках в Эребуни 05/31/2018 13:32 | Криминальная хроника
По уголовному делу о беспорядках, произошедших 22-ого апреля в ереванском административном районе Эребуни, задержаны 5 человек по подозрению в участии в массовых беспорядках. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
"Проработан план следственных действий, создана следственная группа и по эпизодам проводится всестороннее, объективное и полное расследование, направленное на установление личностей предполагаемых преступников", - говорится в сообщении.
В ходе предварительного следствия были скачаны и приобщены к материалам уголовного дела видеозаписи инцидента, произошедшего на пересечении улиц Эребуни и 26-ой улицы в квартале Нор-Ареш, а также появившиеся в прессе публикации о случившемся. Подразделениям Полиции поручено предпринять оперативно-розыскные мероприятия.
В результате предпринятых мероприятий были задержаны 5 человек: мэр города Масиса Давид Амбарцумян, заместитель мэра Карен Оганян и жители Масиса – С. Саакян(1982 г.р.), Г. Амбарцумян(1995 г.р.) и Г. Хачатрян(1988 г.р.).Их подозревают в совершении деяния, предусмотренного частью 2 статьи 225(“Участие в массовых беспорядках”) Уголовного кодекса РА.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.