Հակառակորդի կրակոցից վիրավորված Շամխալ Պետրոսյանի վիճակը կայուն է 05/23/2018   16:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հակառակորդի արձակած կրակոցի հետևանքով որովայնի գնդակային միջանցիկ հրազենային վիրավորում ստացած 1998թ. ծնված Շամխալ Պետրոսյանի առողջական վիճակը կայուն է: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանից:
«Այս պահին քննարկում ենք զինծառայողին հետագայում վիրահատության ենթարկելու անհրաժեշտության հարցը»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ հրազենային վիրավորում ստանալուց հետո զինծառայողը տեղափոխվել էր Ստեփանակերտի հոսպիտալ որտեղ վիրահատվել էր, իսկ վիճակը կայունացնելուց հետո մայիսի 15-ին տեղափոխվել է Երևան՝ Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ:
Հիշեցնենք, որ զինծառայողը մայիսի 13-ին՝ ժամը 22:35-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից հրազենային վիրավորում է ստացել որովայնի շրջանում:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ:

В Минобороны рассказали о состоянии раненного в Арцахе военнослужащего 05/23/2018   17:22  |  Лента новостей
Состояние здоровья раненного в результате обстрела с азербайджанского стороны 20-летнего армянского военнослужащего Шамхала Петросяна оценивается как стабильное. Об этом “Фактинфо” сообщил пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
“В данный момент обсуждается необходимость проведения военнослужащему операции в дальнейшем”, - заявил Ованнисян.
Военнослужащий Шaмхал Петросян получил сквозное огнестрельное пулевое ранение в области брюшной полости в результате обстрела с азербайджанской стороны 13 мая с.г..
Военнослужащий сначал был доставлен в госпиталь в Степанакерте, где его прооперировали. После стабилизации состояния, его перевезли в Ереван, в Центральный клинический военный госпиталь.
Возбуждено уголовное дело по факту покушения на убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма.