Նախագահ Սարգսյանն ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը 05/21/2018   13:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսին: Այս մասին տեղեկացնում է Նախագահի աշխատակազմը:
Կարճատեւ առանձնազրույցից հետո կայացել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ նման բարձր մակարդակի պաշտոնական այցերը նպաստում են երկկողմ կապերի ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը: Նրա խոսքով, երկու ժողովուրդների պատմական բարեկամության լավագույն արգասիքը Հայաստանի և Կիպրոսի միջև առկա լիակատար փոխըմբռնումն ու փոխաջակցությունն են:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի համոզմամբ, երկու ժողովուրդներն էլ մշտապես հիմնվել և հիմնվում են համամարդկային արժեքների ու սկզբունքների վրա և նաև դրա շնորհիվ է, որ կարողացել են դիմագրավել բոլոր փորձություններին:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ պատմական ամուր հիմքի և փոխադարձ հարգանքի վրա ձևավորված հայ-կիպրական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Արմեն Սարգսյանը և Դեմետրիս Սիլուրիսը կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը և տնտեսական կապերի հետագա զարգացումը՝ հատկապես զբոսաշրջության, ծառայությունների և բանկային ոլորտներում: Կողմերն ընդգծել են նաև գիտակրթական ոլորտում համագործակցության և փոխանակման ծրագրերի կարևորությունը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի իշխանություններին ու ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանությունն առաջիններից մեկը ճանաչելու և անցյալ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությունից փրկված հայ ժողովրդի մի հատվածին օգնության ձեռք մեկնելու՝ ապաստան տրամադրելու, ապրելու և արարելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ԵՄ անդամ երկրների կողմից վավերացման ու կիրառման կարևորությանը:
Դեմետրիս Սիլուրիսը կիպրական կողմի աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ ընթացող բանակցություններին: Իր հերթին Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել այս հարցում Կիպրոսի կառուցողական և հավասարակշռված դիրքորոշումը:

Армен Саркисян и Деметрис Силурис заявили о важности активизации экономических связей между Арменией и Кипром 05/21/2018   16:49  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял председателя Палаты представителей Кипра Деметриса Силуриса.
Как сообщает пресс-служба президента, после короткой беседы в формате тет-а-тет состоялась встреча в расширенном составе с участием делегаций.
Приветствуя гостей, президент Армении отметил, что такие официальные визиты на высоком уровне способствуют укреплению и расширению двусторонних связей. По его словам, лучшим результатом исторической дружбы двух народов является существующее полноценное взаимопонимание и взаимопомощь между Арменией и Кипром.
По словам Деметриса Силуриса, два народа всегда основывались и основываются на универсальных ценностях и принципах, и в том числе благодаря этому  им удалось преодолеть все испытания.
Собеседники сошлись во мнении относительно наличия большого потенциала для развития армяно-кипрских отношений, сформировавшихся на исторически прочной основе и взаимном уважении.
Армен Саркисян и Деметрис Силурис придали большое значение активизации политического диалога между двумя странами и дальнейшему развитию экономических связей, особенно в сферах туризма, услуг и банковского дела. Стороны также подчеркнули важность программ сотрудничества и обмена в научно-образовательной сфере.
Президент Саркисян выразил кипрским властям и народу благодарность за признание одними из первых Геноцида армян.
В ходе встречи была отмечена также важность ратификации странами ЕС Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС и его применения.
Деметрис Силурис выразил поддержку кипрской стороны  продолжающимся переговорам по урегулированию карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. В свою очередь президент Армении высоко оценил конструктивную и сбалансированную позицию Кипра в данном вопросе.