ՀՀ ԱԳՆ-ն անհանգստացած է Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձություններով 05/17/2018   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն անհանգստացած է վերջին օրերին Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձություններով: Այս մասին ասված է ԱԳՆ-ի թվիթերյան էջում ներկայացված հայտարարության մեջ:
«Մենք մտահոգված են վերջին օրերին Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ:
Կողմերը պետք է ցուցաբերեն  զսպվածություն եւ խոհեմություն, որպեսզի խուսափեն իրավիճակի հետագա վատթարացումից: Մենք վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը, որ տարաձայնությունները կարելի է լուծել բացառապես երկխոսության եւ բանակցությունների միջոցով, որը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Գազայում պաղեստինցիների և Իսրայելի զինված ուժերի միջև բախումների հետևանքով կան մի քանի տասնյակ զոհեր: Բախումները սկսվել են Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանատան բացման օրը: Թել Ավիվից դեսպանատունը տեղափոխվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշմամբ:
Իսրայելը հայտարարել է, որ իր բանակը պաշտպանել է երկրի սահմանները: Իսրայելի իշխանությունները նշել են, թե «Համաս»-ի զինյալները օգտագործել են ցույցի առիթը և իրականացրել հարձակումներ:
12:15 16/05/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան և Իսրայելը հետ են կանչում իրենց դիվանագիտական ներկայացուցիչներին
12:53 15/05/2018  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը Գազայի բախումներն անվանել է ցեղասպանությունը, իսկ Իսրայելին՝ ահաբեկիչ
11:19 15/05/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան Թել Ավիվում և Վաշինգտոնում իր դեսպաններին կանչել է Անկարա
10:53 15/05/2018  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելի դեմ ուղղված բազմահազարանոց ցույց Ստամբուլում
14:33 14/05/2018  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանն Իսրայելին մեղադրում է տարածաշրջանն ահաբեկելու մեջ
12:05 11/12/2017  |  Միջազգային լրահոսՀայոց ցեղասպանության ժամանակ երեխաների սպանդը հերքող Էրդողանը չի կարող դասեր տալ Իսրայելին. Յաիր Լապիդ
13:41 09/12/2017  |  Միջազգային լրահոսԹուրք հաքերները կոտրել են Իսրայելի տիեզերական գործակալության կայքը
13:43 06/12/2017  |  Միջազգային լրահոս«Սուլթանության ժամանակներն անցել են». Իսրայելը պատասխանել է Էրդողանի հայտարարությանը
15:58 05/12/2017  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կարող ենք խզել. Էրդողան

МИД Армении обеспокоен последними событиями в секторе Газа 05/17/2018   11:27  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении обеспокоено последними событиями в секторе Газа. Об этом говорится в заявлении МИД Армении в микроблоге Twitter.
“Стороны должны проявить сдержанность и благоразумие во избежания дальнейшего ухудшения ситуации. Мы подтверждаем нашу позицию, согласно которой разногласия могут быть решены исключительно посредством диалога и переговоров, что поспособствует установлению мира и стабильности в регионе”, - говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Армении.
Акции протеста прошли в секторе Газа в понедельник на фоне 70-й годовщины образования Израиля и приуроченного к юбилею переноса посольства США из Тель-Авива в Иерусалим.
Число погибших в столкновениях с израильскими войсками на границах сектора Газа палестинцев возросло до 61. Палестинский лидер Махмуд Аббас объявил трехдневный траур.
17:36 15/05/2018  |  Международные новостиПремьер-министр Израиля призвал Эрдогана не "учить его морали"
09:03 15/05/2018  |  Международные новостиТурция отзывает своих послов из США и Израиля из-за событий в секторе Газа
09:33 25/12/2017  |  Международные новостиПрезидент Гватемалы объявил о переносе посольства своей страны в Иерусалим
12:15 22/12/2017  |  Лента новостейПозиция Армении относительно статуса Иерусалима остается неизменной - МИД
11:22 22/12/2017Генассамблея ООН приняла резолюцию с призывом не признавать Иерусалим столицей Израиля
16:08 13/12/2017  |  Международные новостиПесков заявил о расхождении позиций России и Турции по Иерусалиму
17:19 12/12/2017  |  Международные новостиПарламент Ирана призвал мусульманские страны разорвать отношения с Израилем
17:11 09/12/2017  |  Международные новостиПалестина считает принятое США решение по Иерусалиму объявлением войны