Հնդկաստանում 60-ից ավելի մարդ Է զոհվել ավազամրրիկի պատճառով 05/14/2018   10:45  |  Արտակարգ պատահարներ
60-ից ավելի մարդ Է զոհվել մայիսի 13-ի երեկոյան Հնդկաստանը պատուհասած ավազամրրիկի պատճառով: Ինչպես մայիսի 14-ին հայտնել Է NDTV հեռուստաալիքը, օդերեւութաբանները նախազգուշացնում են, որ այսօր երեկոյան տարերքը կարող Է կրկնվել:
ԶԼՄ-ների տեղեկատվության համաձայն՝ ավազամրրիկից տուժել են հիմնականում երկրի հյուսիսն ու հյուսիս-արեւելքը, թեեւ զոհվածներ են եղել նաեւ հարավային նահանգներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փոթորիկը հատկապես մեծ ավերածություններ Է գործել Ութար Փրադեշի նահանգում, որտեղ զոհվել Է 38 մարդ, ավերվել ավելի քան 100 տուն: Արեւմտյան Բենգալիայի նահանգում զոհվել Է 12 մարդ: Զոհվածներ ու տուժածներ են գրանցվել նաեւ Անդհրա Փրադեշի, Տելանգանի նահանգներում, Դելիի Ազգային մայրաքաղաքային օկրուգում:
Սա արդեն երրորդ նման մրրիկն Է, որը վերջին օրերին մոլեգնել Է Հնդկաստանի հյուսիսում. անցած հինգշաբթի տարերքի հարվածից, ըստ տարբեր գնահատումների, զոհվել Է 11-ից մինչեւ 13 մարդ, մայիսի 2-ին համանման փոթորիկը, որն ուղեկցվել Է տեղատարափներով ու ամպրոպով, ըստ վերջին գնահատումների, շուրջ 120 մարդու կյանք Է խլել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
12:15 29/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներԵգիպտոսում սաստիկ ավազամրրիկ Է մոլեգնել
10:52 21/03/2018  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀանրապետության տարածքում առկա փոշու ամպը իրենից որևէ վտանգ չի ներկայացնում. կեսօրից հետո կցրվի
17:28 17/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներՎատ եղանակի պատճառով Լոնդոնում տասնյակ չվերթեր են հետաձգվել
11:53 17/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներՄոսկվայում անցած գիշեր 21-րդ դարի ամենացուրտ օրն են գրանցել
11:47 09/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներԱվելի քան մեկ միլիոն մարդ առանց Էլեկտրականության Է մնացել ԱՄՆ-ի հյուսիս-արեւելքում. NBC
12:41 08/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներԱՄՆ-ում հազարավոր ավիաչվերթներ են չեղարկվել ձնատեղումների պատճառով
16:47 03/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներԼեհաստանում սառնամանիքից ավելի քան 60 մարդ է մահացել
13:41 03/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներՁմեռային փոթորիկները վնասներ են պատճառել ԱՄՆ արևելյան ծովափնյա հատվածում
15:43 02/03/2018  |  Արտակարգ պատահարներՍառնամանիքն ու քամին խախտել են գնացքների երթևեկությունը Լոնդոնի, Փարիզի ու Բրյուսելի միջև
16:57 27/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում պաշտոնյաները քնելու են փողոցում, որպեսզի ավելի լավ պատկերացնեն անօթեւանների վիճակը

Песчаные бури и ливни в Индии унесли жизни более 60 человек 05/14/2018   11:14  |  Чрезвычайное просшествие
Свыше 60 человек погибли, десятки получили ранения вследствие мощной песчаной бури и грозовых ливней, которые обрушились в воскресенье вечером на различные районы Индии, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал NDTV.
Ранее стало известно о 30 погибших. Как отмечает телеканал, в значительной степени от непогоды пострадали штаты Уттар-Прадеш, Андхра-Прадеш, Западная Бенгалия, а также столичный округ Дели.
Наибольшее число погибших зарегистрированы в штате Уттар-Прадеш — там жертвами удара стихии стали 38 человек. Кроме того, в этом же штате непогода уничтожила около 100 домов. В Западной Бенгалии погибли 12 человек, в том числе дети. Заставшая врасплох индийскую столицу песчаная буря унесла жизни пяти человек.
Премьер-министр Моди выразил соболезнования родственникам погибших соотечественников. "Опечален гибелью наших граждан из-за шторма в ряде районов страны. Выражаю соболезнования семьям погибших. Молюсь за скорейшее выздоровление пострадавших", — написал Моди в своем аккаунте в сети микроблогов Twitter.
Синоптики не ожидают улучшения погодных условий на индийском севере — согласно их прогнозу, в понедельник дожди и грозы обрушатся на эти районы с новой силой. В этой связи власти опасаются, что число погибших может значительно возрасти.
"Сегодня в 26 округах Уттар-Прадеша с высокой вероятностью вновь пройдут проливные дожди и песчаная буря, скорость ветра при этом составит до 70 километров в час", — говорится в полученном РИА Новости комментарии Метеорологического департамента Индии.
Это уже третья песчаная буря, которую пережили северные штаты Индии за последние две недели. В общей сложности из-за непогоды в стране за этот период погибли более 150 человек, большинство из которых стали жертвами бури от 2 мая.
11:41 04/05/2018  |  Чрезвычайное просшествиеЧисло погибших из-за песчаной бури и ливней в Индии превысило 120 человек
11:49 03/05/2018  |  Чрезвычайное просшествиеМощная песчаная буря в Индии унесла жизни более 70 человек - СМИ
15:08 10/01/2018  |  Чрезвычайное просшествиеБолее 40 человек погибли за минувшие сутки в Индии от аномальных холодов - СМИ
13:06 29/09/2017  |  Международные новости22 человека погибли в результате давки на железнодорожной станции в Индии
11:52 20/05/2017  |  Чрезвычайное просшествиеВ Индии порядка 14 тысяч паломников заблокированы на дороге из-за сильного оползня
09:17 11/05/2017  |  Чрезвычайное просшествиеБолее 20 человек погибли при обрушении стены на свадьбе в Индии
09:18 21/11/2016  |  Чрезвычайное просшествиеВ Индии при сходе поезда с рельсов погибли 128 человек - СМИ
12:21 16/09/2016  |  Чрезвычайное просшествиеВ Индии во время фестиваля бога Ганеша утонули не менее 16 человек
17:16 09/07/2016  |  Чрезвычайное просшествиеВ Индии снесли торговый центр, не эвакуировав людей: есть погибшие