1994 թ-ին մայիսին ուժի մեջ մտած հրադադարի պայմանագիրը կարևոր դեր ունեցավ կայունության հաստատման համար.Դավիթ Բաբայան 05/12/2018   12:23  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
1994 թվականի մայիսին ուժի մեջ մտած ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագիրը խաղաղ բանակցությունների հիմք դրեց և պայմաններ ստեղծեց միջնորդների գործունեության համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«1994 թ-ի մայիսի 12-ին, ուժի մեջ է մտել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ ստորագրված կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագիրը։ Այդ համաձայնագիրը, ինչպես նաև 1995 թ․ փետրվարի 6-ին ԵԱՀԿ հովանու ներքո ստորագրված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնագիրը, մինչ օրս մնում են այն կարևոր ձեռքբերումը, որը խաղաղ բանակցությունների հիմք դրեց և պայմաններ ստեղծեց միջնորդների գործունեության համար: Այդ պայմանագիրը մեծ դերակատարություն ունեցավ տարածաշրջանի համար, մինչ այժմ էլ ունի»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, այն շատ կարևոր դերակատարություն ունեցավ տարածաշրջանում կայունության հաստատման համար: Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ այդ պայմանագրով տասնյակ հազարավոր կյանքեր փրկվեցից, որովհետև պարզ չէր, թե ինչ կլիներ, եթե այդ պայմանագիրը չկնքվեր: Այդ պայմանագիրն Ադրբեջանի համար նույնպես խաղաց կարևոր դերակատարություն, որովհետև, ըստ Դավիթ Բաբայանի, 1994 թվականին Ադրբեջանը լիարժեք կոլապսի առջև էր կանգնած, եթե պայմանագիրը չկնքվեր, միգուցե և չլիներ այսօրվա Ադրբեջանը՝ որպես պետություն:
«Բայց մեր նպատակը Ադրբեջան երկրի կործանումը չէր, Ադրբեջանի ժողովրդի կոտորածը  կազմակերպելը չէր: Մեզ համար Ադրբեջանի ժողովուրդը թշնամի չէ, Ադրբեջանի իշխանություններն են թշնամանք սերմանում: Դրա համար ուզում ենք, որ պայմանագիր պահպանվի և հետագայում լինի համապարփակ կարգավորում Ադրբեջանի և Արցախի միջև: Ճանաչվի Արցախի Հանրապետությունը. երբ ասում են Ստեփանակերտում Ադրբեջանի դրոշն են ծածանելու, մենք կարող ենք շենք տալ դեսպանատան համար, և թող դրոշը ծածանեն, այլ ոչ թե աննորմալ գաղափարներով հանդես գան սեփական ժողովրդի ճակատագրի հետ խաղալով»,-ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով, այդ պայմանագիրը գրեթե անխափան գործել է 22 տարի, այնուհետև 2016 թվականի ապրիլին, փաստորեն, մի քանի օրով դադարել է գոյություն ունենալուց, որովհետև Ադրբեջանը սանձազերծեց պատերազմ:
«Օրեր անց կրկին ուժի մեջ է մտել, որովհետև այդ պայմանագիրն անժամկետ է և առանց որևէ նախապայմանների է: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին Ադրբեջանը փորձում էր ստվեր գցել այդ փաստաթղթի վրա, իսկ միջնորդները, միջազգային հանրությունը ընդգծեցին դրա կարևորությունը: Այդ պայմանագիրը նաև համաշխարհային ուժային կենտրոնների շահերից է բխում»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
11:12 11/05/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանի նախագահին կատարյալ ձախողում է սպասվում. Տիգրան Բալայան. NEWS.am
17:56 09/05/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԺամանակն է, որ միջազգային հանրության հակազդեցությունն Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը լինի ավելի գործնական. Փաշինյան
16:51 09/05/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախը պետք է դառնա հակամարտության կարգավորման բանակցությունների մաս. Փաշինյան
17:59 26/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարները Մոսկվայում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի հարցը
09:58 05/04/2018  |  ՄամուլՂարաբաղը՝ Պուտինի ու Էրդողանի բանակցություններում. «168 ժամ»
11:20 29/03/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԻրանի նախագահը ԼՂ հակամարտության քաղաքական ճանապարհով կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում
16:48 16/03/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հարցում ոչ առաջընթացը, ոչ հետաձգումը Ադրբեջանի համար նախընտրելի չեն. Լորենս Բրոերս. Panorama.am

Майский Договор от 1994 года о перемирии сыграл важную роль в установлении стабильности — пресс-секретарь президента Арцаха 05/12/2018 13:12 | Карабахский конфликт
Бессрочный майский Договор о прекращении огня от 1994 года положил основу для мирных переговоров и создал условия для деятельности посредников. Об этом информагентству «Арменпресс» сказал пресс-секретарь президента Республики Арцах(НКР) Давид Бабаян.
«12 мая 1994 года вступило в силу бессрочное Соглашение о прекращении огня и военных действий между Нагорно-Карабахской республикой, Республикой Азербайджан и Республикой Армения при посредничестве Российской Федерации. Это соглашение, равно как и подписанное 6 февраля 1995г. под эгидой ОБСЕ двустороннее соглашение об укреплении режима перемирия, по сей день остаются важными достижениями, которые заложили основу для мирных переговоров и создали условия для деятельности посредников. Этот договор сыграл важную роль в установлении стабильности в регионе, не утеряв важности до сих пор», — сказал Давид Бабаян.
Давид Бабаян отметил, что заключение подобного договора спасло десятки тысяч жизней, поскольку трудно предположить, что могло случиться, не будь этого соглашения. Он имел большое значение и для Азербайджана, поскольку, как утверждает Бабаян, в 1994г. Азербайджан стоял на пороге полного коллапса, и не будь этого соглашения, кто знает, может, сегодня не было бы самого Азербайджана как государства.
«Но нашей целью не было уничтожение Азербайджана и азербайджанского народа. Народ Азербайджана - не враг нам, это его руководство насаждает ненависть. Поэтому мы хотим, чтобы договор сохранился и стал основой всеобъемлющего урегулирования конфликта между Азербайджаном и Арцахом. Признание Республики Арцах: когда говорят, что над Степанакертом будет развеваться флаг Азербайджана, мы можем предоставить здание для посольства, и пусть там развевается их флаг, но не стоит такими ненормальными заявлениями играть судьбой собственного народа»,— сказал он.
По словам Давида Бабаяна, этот договор успешно действовал 22 года. Он фактически перестал действовать на несколько дней – в апреле 2016 года, когда Азербайджан развязал войну.
«Через несколько дней он вновь вступил в силу, поскольку он бессрочный и не предполагает предусловий. В апреле 2016 года Азербайджан хотел дискредитировать этот документ, но посредники и международная общественность подчеркнули его значимость. Этот договор отвечает также интересам мировых центров силы», — добавил Давид Бабаян.