Ուսանողներն ու դասախոսները պահանջում են Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտորի հրաժարականը 05/05/2018   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շիրակի պետական համալսարանի ուսանողները և դասախոսական կազմը Համալսարանի պահանջում է ռեկտորի հրաժարականը:
Ժամեր շարունակ Շիրակի պետական համալսարանի դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ ցուցարարները պահանջում են, որ ԲՈՒՀ-ի ռեկտոր Սահակ Մինասյանը հրաժարականի դիմում ներկայացնի երկու ժամվա ընթացքում: Միևնույն ժամանակ նրանք նաև պահանջում են, որ ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Մկրտչյանն անհապաղ ժամանի Գյումրի և հանդիպի իրենց հետ:
Ռեկտոր Սահակ Մինասյանի որոշմամբ աշխատանքից ազատված դասախոս Հովհաննես Խորիկյանն էլ ասաց՝ դեռ 7 ամիս առաջ նամակով դիմել են Սերժ Սարգսյանին և Կարեն Կարապետյանին, մինչդեռ խնդիրը լուծում չի ստացել:
Նա նաև նշեց, որ 7 ամիս շարունակ պայքարում են ռեկտորի ապօրինությունների և կամայականությունների դեմ, սակայն վերջինս որոշել է իրենց ազատել աշխատանքից:
«Ռեկտորի հաշվետվությունից հետո տեսնում ենք, որ բուհը ֆինանսական աղետի առջև է կանգնած` 242 մլն դրամի բացասական շեղում կա», - հայտարարեց դասախոս Հովհաննես Խորիկյանը:

Студенты и преподаватели Ширакского государственного университета требуют отставки ректора вуза 05/05/2018   14:19  |  Лента новостей
В Армении студенты и преподавательский состав Ширакского государственного университета требует отставки ректора вуза.
Студенты в ходе стартовавшей несколько часов назад акции протеста потребовали, чтобы ректор вуза Саак Минасян представил заявление об уходе в течение двух часов.  В то же время они требуют, чтобы исполняющий обязанности министра образования и науки Армении Ваграм Мкртчян прибыл немедленно в Гюмри и встретился с ними.
Преподаватель Ованнес Хорикян, который был уволен по решению ректора Саака Минасяна, рассказал, что семь месяцев назад обратился к Сержу Саргсяну и Карену Карапетяну, однако проблема так и не была решена.
Он также отметил, что уже на протяжении семи месяцев борется против учиненного ректором беззакония и его своеволия.
“После представленного ректором отчеты, мы увидели, что вуз с негативным сальдо в 242 млн. драмов оказался перед финансовой катастрофой”, - заявил он.