Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է արաբական երկրների դեսպանների 05/04/2018   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Եգիպտոսի, Լիբանանի արտակարգ և լիազոր դեսպաններին և Քուվեյթի ու Իրաքի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարներին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության օրակարգին՝ հատկապես տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սարգսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել դիվանագետներին՝ իրենց երկրներում հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար, որը նրանց հնարավորություն է տվել ոչ միայն պահպանել ազգային ինքնությունը, այլ նաև զարգանալ և ակտիվորեն մասնակցել այդ երկրների քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական կյանքին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի շուրջ: Դիվանագետները հույս են հայտնել, որ ամեն ինչ կկարգավորվի Սահմանադրության և օրինականության շրջանակներում՝ կարևորելով Հանրապետության նախագահի ջանքերն այդ գործում:

Президент Армении провел переговоры с послами арабских стран 05/04/2018   14:19  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял послов ОАЭ, Египта и Ливана в РА, а также временных поверенных в делах Кувейта и Ирака. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся повестки дня двустороннего сотрудничества, особенно расширения экономического сотрудничества.
Президент Армении выразил дипломатам благодарность за теплое отношение к армянским общинам в представляемых ими странах. По словам Армена Саркисяна, это позволило общинам не только сохранить национальную идентичность, но и развиваться и активно участвовать в политической и социально-экономической жизни этих стран.
Участники встречи также обменялись мнениями о ситуации в Армении. Дипломаты выразили надежду, что все удастся урегулировать в рамках Конституции и законности, придав важность усилиям президента Республики Армения в этом деле.