Մեկնարկեց ԱԺ նիստը. ՈՒՂԻՂ 05/03/2018   10:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովում մեկնարկել է խորհրդարանական հերթական քառօրյայի երկրորդ օրվա նիստը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, գրանցվել է 66 պատգամավոր: Մայիսի 2-ին նիստի մեկնարկի համար քվորում չէր ապահովվել:
Քաղաքական իրավիճակի փոփոխությունների հետ կապված՝ «Ծառուկյան» դաշինքը դադարեցնում է մայիսի 2-ին հայտարարված բոյկոտը և մասնակցում է նիստերին:
Գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում 12 հարց է: Քառօրյա նիստի ընթացքում կքննարկվի նաև ՍԴ անդամի ընտրության հարցը: ՍԴ անդամի պաշտոնում ՀՀ ԱԺ նախագահն առաջադրել է Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը:
ՍԴ անդամի թափուր տեղ է առաջացել, երբ լրացել էր ՍԴ նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Գագիկ Հարությունյանն ԱԺ-ի կողմից ընտրվեց Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, իսկ այնուհետև խորհրդի անդամների կողմից ընտրվեց նախագահ: ՍԴ նախագահ է ընտրվել Հրայր Թովմասյանը, ով ՍԴ-ում փոխարինել էր Կիմ Բալայանին:

Стартовало заседание парламента Армении 05/03/2018   10:45  |  Лента новостей
В Национальном собрании Армении стартовало заседание второго дня очередной четырехдневки. Как сообщает "Арменпресс", на заседание зарегистрировались 66 депутатов.
На повестке дня – 12 вопросов. В ходе четырехдневки планируется обсудить вопрос избрания члена Конституционного суда. На этот пост президент Армении предложил кандидатуру Эмиля Бабаяна.
Напомним, накануне Национальное собрание Армении не смогло приступить к работе из-за отсутствия кворума. На заседание парламента по положению на 14:00 зарегистрировались 33 депутата.
Спикер парламента Армении Ара Баблоян заявил, что по действующему регламенту, в случае необеспечения в течение 4 часов кворума, заседание считается несостоявшимся.
Ранее секретарь фракции "Царукян" Ваге Энфиаджян заявил, что они объявили политический бойкот и не примут участие в четырехдневных заседаниях.