Չի կարելի փորձության ենթարկել Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը. ՀՀ նախագահ 04/22/2018   17:39  |  Քաղաքական
Չի կարելի փորձության ենթարկել Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը։ Քիչ առաջ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել երկրի նախագահը։
Ստորեւ հայտարարությունն ամբողջությամբ.
Մեր երկրում ընթացող զարգացումները հասել են վտանգավոր սահմանագծի, որոնք կարող են հանգեցնել անդառնալի հետեւանքների։
Ցավոք սրտի, հակառակ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության, բանակցություններն ընդհատվեցին, այն դեպքում, երբ դրանք կարող էին հանգեցնել իրավիճակի լիցքաթափման եւ լարվածության թուլացման:
Այնուամենայնիվ, պետք է հրաժարվել ապակառուցողական կեցվածքից եւ պահվածքից, որը կարող է խարխլել երկրի կայունությունը, եւ շարունակել երկխոսելու հնարավորություններ փնտրել։
Ուստի, կոչ եմ անում մեր բոլոր քաղաքացիներին, սփյուռքի մեր հայրենակիցներին զերծ մնալ իրավիճակը լարելու փորձերից եւ դրսեւորել զսպվածություն։
Չի կարելի փորձության ենթարկել Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը։
Ապրիլի 24-ի նախօրյակին չի կարելի մասնատել հասարակությունը: Այդ օրը մենք պետք է ազգովի, Հայաստանում թե Սփյուռքում, ի տես աշխարհի՝ առավելագույնս զուսպ լինենք, միասնաբար եւ համախումբ ոգեկոչենք մեր սուրբ նահատակների հիշատակը:
12:20 22/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանն Արցախի նախագահի հետ քննարկել են Երևանի վերջին իրադարձությունները

Президент Армении призывает не вносить раскол в общество в преддверии 24 апреля 04/22/2018   19:37  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян выступил с новым заявлением по поводу внутриполитической ситуации в стране. Текст заявления приводит пресс-служба главы президента РА.
По его словам, происходящие в нашей стране процессы достигли опасной черты, что может привести к необратимым последствиям.
“К сожалению, вопреки достигнутой заранее договоренности, переговоры были прерваны, в то время как они могли привести к разряжению ситуации и ослаблению напряженности”, - отмечается в заявлении.
Тем не менее,  как отметил президент Армении, необходимо отказаться от деструктивного поведения и действий, которые могут подорвать стабильность страны, и продолжить поиск возможностей для диалога.
“Поэтому призываю всех наших граждан, наших соотечественников из Диаспоры воздержаться от попыток обострения ситуации и проявить сдержанность. Недопустимо ставить под угрозу безопасность Армении и Арцаха”, - подчеркивается в заявлении.
“Накануне 24 апреля (день памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. – прим. ред.) нельзя вносить раскол в общество. Да, мы всей нацией, как в Армении, так и в Диаспоре, пред лицом всего мира должны проявить максимальную сдержанность, сообща и консолидировано вместе воздать дань уважения памяти святым жертвам ”, - отметил Армен Саркисян.