Ոստիկանությունը պատրաստակամ է աջակցել խաղաղ հավաքի անցկացմանը այնտեղ, որտեղ չեն խախտվի այլոց իրավունքները 04/20/2018   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանությունը հայտարարությամբ դիմել է մայրաքաղաքում ապօրինի հավաքի մասնակիցներին:
Ապրիլի 20-ին առավոտից մայրաքաղաքում ապօրինի հավաքի մասնակիցները տարբեր խմբերով, հետևելով հավաքի կազմակերպիչների կողմից ավելի վաղ արված կոչերին, Երևանի տարբեր հատվածներում փակում են փողոցները, իրականացնում հարակից շենքերի ու շինությունների ազատ ելումուտին, այլ քաղաքացիների, ավտոտրանսպորտային միջոցների ազատ տեղաշարժին խոչընդոտող հակաօրինական գործողություններ:
Հիշեցնում ենք, որ «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն՝ հավաքի մասնակիցը պարտավոր է չխոչընդոտել հավաքի անցկացման վայրում գտնվող կամ դրան հարող շենքերի, շինությունների կամ այլ տարածքների մուտքն ու ելքը:
Նույն օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի համաձայն՝ Ոստիկանությունը պարտավոր է ապահովել հավաքի անցկացման վայրում գտնվող կամ դրան հարող շենքերի, շինությունների կամ այլ տարածք ազատ մուտքն ու ելքը:
Կոչ ենք անում ապօրինի հավաքի մասնակից քաղաքացիներին հետևել օրենքով սահմանված իրենց պարտականությունների պատշաճ կատարմանը, չխոչընդոտել ոստիկանության իրավաչափ լիազորությունների իրականացմանը՝ վերոնշյալ իրավախախտումները կատարելու համար համաչափ իրավական ներգործության միջոցների կիրառումից խուսափելու նպատակով:
Միաժամանակ ոստիկանությունը պատրաստակամ է աջակցել խաղաղ հավաքի անցկացմանը, այնպիսի վայրում, որը չի հանգեցնում այլոց իրավունքների, ազատությունների անհամաչափ սահմանափակման:
09:44 20/04/2018  |  ՄամուլՆիկոլի նկատմամբ որևէ քայլ իշխանությունը կձեռնարկի՞. «Հրապարակ»
09:20 20/04/2018  |  ՄամուլՈրքա՞ն է ցուցարարների թիվը. «Իոնիսյանենց դրոնի գործը դժվարացել է». «Իրատես de facto»

Полиция Армении готова содействовать проведению мирной акции в местах, не ограничивающих свободу других лиц 04/20/2018   11:50  |  Лента новостей
Полиция Армении выступила с очередным заявлением, в котором призвала  протестующих в Ереване не препятствовать действиям правоохранителей.
"С утра 20 апреля в Ереване участники незаконного собрания различными группами, следуя более ранним призывам организаторов акции, на различных участках столицы закрывают улицы , осуществляют противоправные действия, препятствующие свободному передвижению граждан и автотранспорта", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте ведомства.
Полиция РА напоминает, что в соответствии с п.6 ст.30 Закона РА "О свободе собраний", участник собрания обязан не препятствовать входу и выходу в здания, расположенные на месте проведения митинга
В соответствии с тем же законом, Полиция РА обязана обеспечить свободный вход в здания, строения либо другие территории, расположенные в месте проведения митинга или прилегающие к нему, и выход из них.
Полиция призывает участников незаконного собрания следовать подобающему исполнению своих предусмотренных законом обязательств, не препятствовать осуществлению правомерных полномочий Полиции.
"Одновременно Полиция готова оказать содействие проведению мирной акции в таком месте, которое не приведет к ограничению свобод других лиц", – говорится в заявлении.