Ապօրինի հավաքների կազմակերպիչները հավաքի մասնակիցներին ուղղորդում են տարբեր հակաիրավական գործողությունների. Հայտարարություն 04/19/2018   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանությունը դարձյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում մասնավորապես ասվում է.
Առավոտից մայրաքաղաքում շարունակվող ապօրինի հավաքների կազմակերպիչներն իրենց ակհայտորեն քողարկված «խաղաղ» կոչերով, սակայն ակնառու սադրիչ վարքագծով հավաքի մասնակիցներին ուղղորդում են տարբեր հակաիրավական գործողությունների՝ կոպտորեն խոչընդոտելով քաղաքացիների, հանրային ծառայողների, երթևեկության մասնակիցների իրավունքների և ազատությունների իրացմանը:
Կազմակերպիչները հավաքի մասնակիցներին ուղղորդում են նաև «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածով սահմանված՝ շենքերի, շինությունների կամ այլ տարածքների ազատ մուտքն ու ելքը չխոչընդոտելու վերջիններիս պարտավորության ակնհայտ խախտման, որպիսի գործողություններն առանձին դեպքերում զուգորդվում են նաև ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ:
Նշված, ինչպես նաև հավաքի իրականացման նախորդ օրերին հավաքի կազմակերպիչների, առանձին մասնակիցների վարքագծի պարզ դիտարկումն ակնհայտորեն վկայում է վերջիններիս գործողությունների սադրիչ բնույթը, ովքեր ակնհայտորեն նպատակ ունեն բախումներ հրահրել քաղաքացիների և իրենց ծառայողական պարտքը կատարող ոստիկանների միջև:
Այդպիսի վարքագծով աչքի ընկած կազմակերպիչներ Նիկոլ Փաշինյանը, Դավիթ Սանասարյանը, Արմեն Գրիգորյանը, Շահեն Հարությունյանը, Դավիթ Պետրոսյանը, Վահան Կոստանյանը և մի խումբ մասնակիցներ պետք է հստակ գիտակցեն իրենց գործողությունների բոլոր հետևանքների պատասխանատվությունը:

Полиция назвала имена организаторов митингов в Ереване, на которых ляжет ответственность за последствия 04/19/2018   16:29  |  Лента новостей
Полиция Армении назвала имена организаторов акций протеста в Ереване, на которых ляжет ответственность за последствия.
"Организаторы продолжающихся с утра 19 апреля в Ереване незаконных собраний своим явно провокационным поведением, прикрываемым „мирными” призывами, направляют участников на различные противоправные действия, грубо препятствуя реализации прав и свобод граждан, общественных служащих и участников дорожного движения", – говорится в распространенном в четверг заявлении Полиции Армении.
В заявлении также указывается, что организаторы призывают участников также к нарушению установленных статьей 30 закона РА "О свободе собраний" обязательств по непрепятствованию свободному входу и выходу в здания, сооружения и иные территории.
"Эти действия в некоторых случаях сопровождаются также применением насилия в отношении сотрудников полиции", - заявили в Полиции.
Как отметили в ведомстве, анализ данных случаев, а также поведения организаторов и отдельных участников собрания в предыдущие дни явно свидетельствует о провокационном характере действий последних, имеющих цель спровоцировать столкновения между гражданами и полицейскими, выполняющими свой служебный долг.
"Отметившиеся подобным поведением организаторы Никол Пашинян, Давид Санасарян, Армен Григорян, Шаен Арутюнян, Давид Петросян и Ваан Костанян и группа участников должны четко осознавать ответственность за все последствия их действий", – говорится в заявлении Полиции.