Ներխուժումը կատարվել է «Հայաստանի հանրային ռադիո»-ում պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողի դիմադրությունը հաղթահարելով. Ոստիկանության հայտարարությունը 04/14/2018   16:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ Փաշինյանի՝ հավաքի մասնակիցների հետ «Հայաստանի հանրային ռադիո»-ի շենք մոտք գործելու կապակցությամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Ն.Փաշինյանը հավաքի մասնակիցներին երթով ուղղորդել է դեպի «Հայաստանի հանրային ռադիո» ՓԲԸ-ի շենք, որը հանդիսանում է պետական պահպանության ենթակա ռազմավարական օբյեկտ և գտնվում է ՀՀ ոստիկանության պահպանության ներքո:
Նշված շենք ներխուժումը կատարվել է օբյեկտում պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողի դիմադրությունը հաղթահարելով: Հավաքի մասնակիցները մուտք են գործել ընկերության սենյակներից մեկը՝ փակ վիճակում գտնվող դուռը կոտրելու եղանակով:
Ոստիկանության ծառայողը պահանջել է Ն.Փաշինյանից հավաքի մասնակիցներին դուրս բերել շենքից, սակայն հավաքի կազմակերպիչը ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չի փոխանցել հավաքի մասնակիցներին և չի ապահովել հավաքի բնականոն ընթացքը ապահովելու՝ «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված իր պարտականության կատարումը:
Ն.Փաշինյանը, պահելով շենքը, պահանջ է ներկայացրել տրամադրելու ուղիղ եթեր, որպիսի գործողությունը առերևույթ պարունակում է իրավախախտման հատկանիշներ և համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում կարող է առաջացնել ընդհուպ քրեական պատասխանատվություն:
Շենքում պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողը, գտնվելով ծառայողական պարտականությունների կատարման մեջ, ունեցել է բոլոր հիմքերը ենթադրելու, որ պահպանվող օբյեկտի վրա կատարվում է խմբակային հարձակում:
ՀՀ ոստիկանությունը կոչ է անում հավաքի կազմակերպչին և հավաքի մասնակիցներին անհապաղ ազատել «Հայաստանի հանրային ռադիո» ՓԲԸ-ի շենքը, ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագիծ դրսևորելուց:

Полиция призвала Пашиняна и участников акции протеста немедленно освободить здание Общественного радио Армении 04/14/2018   17:01  |  Лента новостей
Полиция Армении выступила с заявлением по поводу проникновения в здание Общественного радио Армении. Текст заявления приводит пресс-служба Полиции РА.
“Депутат Национального собрания Армении Никол Пашинян повел участников шествия к зданию ЗАО “Общественное радио Армении”, которое является стратегическим объектом, подлежащим государственной охране, и находится под охраной Полиции РА. Проникновение в указанное здание произошло с преодолением сопротивления сотрудника Полиции, несущего дежурство на объекте. Участники шествия ворвались в одну из студий компании, сломав закрытую дверь”, - говорится в заявлении.
В заявлении также говорится, что сотрудник Полиции потребовал от Никола Пашиняна вывести участников акции из здания, однако организатор митинга не передал законное требование сотрудника Полиции митингующим и не обеспечил исполнения своего обязательства, установленного Законом РА “О свободе собраний”, по обеспечению нормального хода собрания.
“Никол Пашинян, удерживая здание, потребовал  предоставить прямой эфир, и данное действие явно содержит признаки правонарушения и при наличии соответствующих оснований может повлечь ответственность вплоть до уголовной. Осуществляющий службу в здании сотрудник полиции, находясь при исполнении служебных обязанностей, имел все основания предполагать, что на охраняемый объект совершается групповое нападение”, - говорится в заявлении Полиции
Полиция Армении призывает организатора митинга и участников акции немедленно освободить здание Общественного радио Армении и воздержаться от проявления противоправного поведения.