Արմեն Սարգսյանի հարուստ կենսափորձը կնպաստի Նախագահի պաշտոնում նրա ծառայության արգասավորմանը. Գարեգին Բ կաթողիկոս 04/09/2018   13:13  |  Քաղաքական
Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր Նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարուստ կենսափորձը, Հայրենիքում և Սփյուռքում լայն ճանաչումը մեծապես պետք է նպաստեն առավել արգասավորելու նրա ծառայությունը Նախագահի պաշտոնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մարզահամերգային համալիրում ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստում հայրապետական օրհնանքի խոսքում ասաց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:
«Հայոց նորօրյա անկախ պետականությունը մեր ազատատենչ հոգու և հավաքական կամքի ձեռքբերումն է: Մեր պայքարի և մաքառումների պսակն ու դափնին: Մեր ժողովրդի բարօր ու առաջընթաց կյանքի գրավականը: Անկախ մեր պետականությունը մեր ողջ ժողովրդի արժանապատվությունն ու հպարտությունն է, սպեղանին մեր կորուստների ու վշտերի, վկայությունը մեր վերհառնումի և հայրենակերտումի նախանձախնդրության»,- օրհնանքի խոսքում ասաց Գարեգին Բ Կաթողիկոսը:
Դիմելով ՀՀ նորընտիր Նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ նա ասաց. «Մեր օրհնությունը, շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում Ձեզ Նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելու և երդմնակալության առիթով: Մեր երկրի կյանքում Դուք արդյունավոր ջանքեր եք բերել որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, հաջողություններ արձանագրել դիվանագիտական ասպարեզում, նաև ազնիվ բարեգործություններով ներդրում բերել ազգային-եկեղեցական մեր անդաստանում: Այսօր՝ երդմնակալության այս արարողությամբ Դուք վերահաստատում եք Ձեր ուխտը՝ հայրենիքին և մեր ժողովրդին ամենայն պատրաստակամությամբ և հանձնառությամբ ծառայելու, ջանք ու եռանդ բերելու մեր երկրի զարգացման, մեր ժողովրդի բարօրության, հայության համախմբման և հայության լուսավոր ապագայի համար: Ձեր հարուստ կենսափորձը Հայրենիքում և Սփյուռքում լայն ճանաչումը մեծապես պետք է նպաստեն առավել արգասավորելու Ձեր ծառայությունը նախագահի բարձր պատասխանատվության մեջ»,- ասաց Կաթողիկոսը:
Նա իր հորդորը հղեց հայրենիքում և Սփյուռքում բնակվող հայ ժողովրդին՝ հավատով և միասնությամբ հաղթահարելու ազգային ու հայրենական անդաստանում ծառացած խնդիրներն ու դարձնելու մեր երկիրը շեն ու բարօր, պայծառ ու բարգավաճ:
«Մեր օրհնությունն ու գնահատանքն ենք բերում Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ տիար Սերժ Սարգսյանին անցնող տարիներին մեր երկրին ու ժողովրդին բերած նվիրյալ ծառայության համար: Մեծարգո՛ Սերժ Սարգսյան, Դուք կանգնած եք եղել մեր պետականության վերակերտման ակունքներում: Ձեզ վիճակված էր դժվարին պայմաններում առաջնորդել մեր երկիրը: Դիմագրավելով ներքին ու արտաքին մարտահրավերներ՝ առաջ ընթանալու և իրագործելու ազգանպաստ ծրագրեր, ջանքեր բերելու միջազգային ասպարեզում մեր պետության հեղինակության բարձրացման, միջպետական հարաբերությունների զորացման, Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման ու դատապարտման, մեր երկրի առջև ծառացած խնդիրների հաղթահարման գործում»,- հայտարարեց Գարեգին Բ Կաթողիկոսը:
Իր ելույթի վերջում նա բոլոր ներկաներին հոտնկայս աղոթքի հրավիրեց:
10:09 09/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿգումարվի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստ
09:53 09/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր կստանձնի իր լիազորությունները
10:15 07/04/2018  |  ՄամուլԼրագրողների առաջ դռները կփակվեն նաև Արմեն Սարգսյանի երդմնակալության ժամանակ. «Հրապարակ»
09:52 07/04/2018  |  ՄամուլԱրմեն Սարգսյանի երդմնակալությունից հետո «Ֆլորենս»-ում կլինի խնջույք. «Հրապարակ»
09:54 06/04/2018  |  ՄամուլԱրմեն Սարգսյանն է ինքն է որոշում՝ ում հրավիրել. «Ժամանակ»
09:12 06/04/2018  |  ՄամուլԱրմեն Սարգսյանն ինտենսիվ պատրաստվում է երդմնակալությանը. 500 անձնական հյուր ունի. «Հրապարակ»

Католикос Всех Армян Гарегин II благословил избранного президента Армении Армена Саркисяна 04/09/2018   13:50  |  Лента новостей
Принесением присяги Вы подтвердили обет ответственно служить Армении и ее народ. Об этом заявил Его Святейшество Гарегин II, Верховный патриарх и католикос всех армян, который присутствовал на специальном заседании Национального Собрания РА в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване, где сегодня прошла церемония инаугурации четвертого президента РА Армена Саркисяна.Новоизбранный президент Армении Армен Саркисян принес присягу и вступил в должностьКатоликос Всех Армян благословил новоизбранного президента Армении Армена Саркисяна.
В своем послании Католикос всех армян напомнил, что наш народ для восстановления государственности прошел долгий путь борьбы, противостоял многочисленным вызовам.
“Независимая армянская государственность – достижение нашего свободолюбивого духа и коллективной воли, триумф нашей борьбы, залог благоденствия и прогресса нашего народа.
Независимая государственность – гордость и достоинство всего нашего народа, утешение в наших потерях и в минуты горя», – заявил католикос Гарегин Второй.
Он отметил, что на пути построения сильного и независимого государства наша страна, воистину, пережила решающие перемены, добилась успехов.
“Приносим Вам наше благословение, поздравления и добрые пожелания по случаю Вашего избрания на высокий пост президента РА и инаугурации. Вы прилагали эффективные усилия на посту премьер-министра РА,  добились успехов на дипломатической арене, благотворительностью внесли вклад и на национально-церковной ниве». Принесением сегодня присяги вы подтвердили  свой обет служить Родине и народу со всей ответственностью и приверженностью, прилагать усилия и энергию для развития страны, благоденствия народа, консолидации армянства и светлого будущего”, – отметил католикос, обращаясь к Армену Саркисяну.
Католикос также отметил, что знания, опыт и известность Армена Саркисяна в стране и, главное, за её пределами позволят ему с честью и эффективно реализовывать общенациональные цели и служить во благо армянского народа и его единения.
Католикос пожелал Армену Саркисяну крепкого здоровья, долголетия и успехов в дальнейшей деятельности.
Католикос Всех Армян также выразил благодарность третьему президенту Армении Сержу Саргсяну, поблагодарив его за многолетнюю работу в качестве главы государства, направленную на развитие и процветание армянского народа и государства.
"Вы стояли у истоков восстановления армянской государственности и своей деятельностью на посту президента способствовали развитию страны, повышению нашего международного имиджа", - сказал он.