Բաղանիսում ադրբեջանական կողմի կրակոցներից գյուղացիների մեկ կով սատկել է, մի քանի անասուն վնասվել 04/09/2018   11:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական կողմի կրակահերթերի պատճառով Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բաղանիս համայնքի բնակիչներից մեկին պատկանող կովը սատկել է, մի քանի այլ կենդանի վնասվել:
Նրա խոսքով` սատկել է Սուրիկ Ալեքսանյանին պատկանող մեկ կով, երկուսն էլ հարկադիր մորթի է ենթարկվել: Վնասվել են Ալբերտ Միքայելյանի կովն ու Անուշավան Ավագյանի մոզին: «Վերջիններս հույս ունեն, որ կենդանիները կապրեն, բայց եթե վատթարանա վիճակը, կրկին հարկադիր մորթի կենթարկվեն»,-հավելեց համայնքի ղեկավարը:
Հարցին ի պատասխան, թե հնարավոր է նյութական վնաս կրած գյուղացիներին փոխհատուցեն` Նարեկ Սահակյանն ասաց, որ վնասի չափն արդեն ներկայացրել է համապատասխան մարմիններին:
«Մենք մինչև հիմա նյութական ինչ վնաս ունեցել ենք 2014-ից հետո, երբ սահմանին ավելի է լարվել իրավիճակը, կառավարությունն ու մարզպետարանը միշտ բնակչներին փոխհատուցել են: Համապատասխան մարմիններին արդեն ներկայացրել ենք կրած վնասի վերաբերյալ:  Շուկայական արժեքով, որ հաշվում ենք, Սուրիկ Ալեքսանյանը 600 հազար դրամի վնաս է կրել»,-հայտնեց Նարեկ Սահակյանը:
Ինչ վերաբերում է սահմանային իրավիճակին, Նարեկ Սահակյանն ասաց, որ այս օրերին սահմանամերձ այլ համայնքների ուղղությամբ կրակոցներ եղել են, իրենց մոտ տարին համեմատաբար խաղաղ է սկսվել:
«Սա իմ անձնական կարծիքով դիտավորյալ գույքի վնասում է: Աստված մի արասցե, կարող էին նաև գյուղացու վրա կրակել, բայց սա դիտավորյալ գույքի վնասում է, երբ փորձում են գյուղացուն կտրել եկամուտի միջոցից»,-եզրափակեց Բաղանիսի ղեկավարը:

Одна корова сдохла и еще несколько пострадали в селе Баганис на северо-востоке Армении в результате обстрела с азербайджанской стороны 04/09/2018   13:06  |  Лента новостей
По его словам, сдохла корова, принадлежащая Сурику Алексаняну, еще 2 коровы пришлось зарезать. Кроме того, пострадали корова Альберта Микаэляна и телка Анушавана Авагяна.
«Они надеются, что скотина выживет, однако если их состояние ухудшится, их придется зарезать»,- сказал сельский староста Нарек Саакян.
По его словам, размер нанесенного ущерба уже подсчитан: данные представлены в соответствующие органы.
«Начиная с 2014 года, когда обострилась обстановка на границе, любой понесенный общиной ущерб возмещался правительством и областной администрацией. По рыночным ценам, Сурику Алексаняну был нанесен ущерб в размере 600 тысяч драмов»,- сказал сельский староста Нарек Саакян.
По его словам, в эти дни на границе были выстрелы, направленные в сторону села, однако этот год для них – сравнительно спокойный.
«По моему мнению, этот случай является преднамеренной порчей чужого имущества. Не дай Бог, могли стрелять и по крестьянам, однако, на этот раз этот случай является преднамеренной порчей чужого имущества: крестьян пытаются лишить средств дохода»,- сказал сельский староста Нарек Саакян.