Հրամանատարական հավաքներ 04/07/2018   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊԲ-ի 2018 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն՝ ապրիլի 2-ից 6-ը կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի ուսումնանյութական բազայի հիմքի վրա անց են կացվել հրամանատարական հավաքներ, որոնց ներգրավվել են ՊԲ-ի բոլոր զորամասերի հրամանատարները` իրենց տեղակալներով: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ Մամուլի ծառայությունը:
Անցկացվող միջոցառումը գտնվել է Արցախի հանրապետության պաշտպանության նախարար, ՊԲ-ի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանի անմիջական վերահսկողության տակ:
Հնգօրյա պարապմունքների ծրագիրը հագեցած էր խմբային վարժանքներով, սեմինար և ցուցադրական պարապմունքներով: Հավաքների ընթացքում, մասնակիցների համար տեսական ու գործնական բնույթի տարաբնույթ պարապմունքներ են անցկացրել բանակի հրամանատարի տեղակալները, շտաբի բաժինների և ծառայությունների պետերը:
Մասնավորապես շոշափվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են մարտավարությունն ու մարտի համակողմանի ապահովումը` ցերեկային ու գիշերային ժամերին, կրակային և ֆիզիկական պատրաստության հարցերը, զորատեսակների և ծառայությունների արդյունավետ փոխգործակցության  կազմակերպումն ու ստորաբաժանումների ներդաշնակ գործողությունների առանձնահատկությունները:
Հավաքների ավարտին իմի են բերվել արդյունքները, և ըստ այդմ բոլոր մասնակից հրամանատարները վերադաս հրամանատարության կողմից ստացել են համապատասխան մեթոդական ցուցումներ և անհրաժեշտ հանձնարարականներ` հրամանատարական հավաքներում  յուրացրած նյութը հնարավորինս կարճ ժամկետներում տեղայնացնելու և գործնականում կիրառելու ուղղությամբ:

Командирские сборы в Армии обороны Арцаха 04/07/2018   15:05  |  Лента новостей
На учебно-материальной базе одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 2-6 апреля прошли командирские сборы.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха, в сборах принимали участие командиры всех воинских частей и их заместители.
Мероприятие проходило под непосредственным контролем министра обороны Республики Арцах, командующего Армией обороны, генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна.
Программа пятидневных сборов была насыщенной, во время сборов заместители командующего Армией обороны, начальники отделов и служб штаба армии провели для участников теоретические и практические занятия.
В частности, были затронуты следующие темы: тактика и всестороннее обеспечение боя в дневные и ночные часы, вопросы огневой и физической подготовки, организации эффективного взаимодействия видов войск и служб, скоординированных действий подразделений.
Затем были подведены итоги сборов и даны соответствующие методические указания и необходимые поручения командирам.