Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ 04/06/2018   17:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահ Մատարելլան ողջունել է հյուրին և մեծ պատիվ համարել Նախագահ Սարգսյանի հետ երեք տարի առաջ ունեցած իր վերջին հանդիպումից հետո կրկին հյուրընկալել նրան Հռոմում: Իտալիայի նախագահը խորհրդանշական է համարել, որ Նախագահի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի վերջին այցը կայանում է հենց Իտալիա: Սերջիո Մատարելլան երախտագիտություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ նրա պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման համար բոլոր մակարդակներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային:
Իտալիայի Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը և Հարավային Կովկասն ընդհանրապես, իր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն: Նա Նախագահ Սերժ Սարգսյանին տեղեկացրել է այս տարվա ընթացքում` հավանաբար ամռանը, Հայաստան այցելելու և հայ-իտալական բարեկամությունը ևս մեկ անգամ վերահաստատելու իր մտադրության մասին: Զրուցակիցների համոզմամբ՝ դա նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը:
Նախագահներ Սարգսյանը և Մատարելլան երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել վերջին շրջանում ակտիվացած հայ-իտալական տնտեսական հարաբերությունների մասին՝ փաստելով նաև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճը: Այս համատեքստում կարևորվել է հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի ձևավորումն ու գործունեությունը, որի անդրանիկ նիստը տեղի է ունեցել ընդամենը մի քանի ամիս առաջ: Նախագահ Սերջիո Մատարելլան նշել է, թե ուրախ է, որ Հայաստանի տնտեսության մեջ իտալական ներդրումները գնալով աճում են՝ այս պահին կազմելով շուրջ 200 մլն ԱՄՆ դոլար: Հայաստանյան շուկայում իտալական ընկերությունների ներկայացվածությունը, նրա դիտարկմամբ, ևս մեծանում է:
Խոշոր ներդրումների շարքում Սերժ Սարգսյանը հատկապես նշել է Երևանում իտալական «Ռենկո» և գերմանական «Սիմենս» ընկերությունների ներդրումային ծրագիրը, որի շրջանակներում կկառուցվի տարածաշրջանում իր մեծ արդյունավետությամբ առանձնացող ՋԷԿ: Իտալիայի նախագահը դա համարել է տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության գերազանց օրինակ:
Սերջիո Մատարելլան ուրախությամբ է փաստել նաև մշակութային համագործակցության խորացումը և Հայաստանում իտալական մշակույթի ու իտալերենի հանդեպ աճող հետաքրքրությունը, որը նրա գնահատմամբ, վկայում է հայերի և իտալացիների միջև առկա փոխադարձ համակրանքի մասին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը: Իտալիայի Նախագահը շնորհավորել է Հայաստանին՝ այդ համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ:
Սերջիո Մատարելլան այս կապակցությամբ նշել է, որ Հայաստանը առաջատար դեր ունի որպես համագործակցության կամուրջ և, իրոք, վառ օրինակ է, որտեղ Արևելքը և Արևմուտքը ոչ թե հակադրվում են, այլ՝ մեկ ամբողջություն են: Հայաստանի օրինակը, ըստ Իտալիայի նախագահի, նաև լավ ազդակ է, թե որքան օգտակար կարող է լինել համագործակցությունը բոլորի համար: Ըստ նրա, այսկերպ հնարավոր կլինի հարաբերություններ հաստատել նաև ԵԱՏՄ երկրների հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Ընդգծելով, որ Հայաստանն աջակցում է 2018թ. ԵԱՀԿ-ում իտալական նախագահության առաջնահերթություններին՝ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ սկզբունքներին համահունչ՝ Իտալիայի հավասարակշռված մոտեցումը հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, ինչպես նաև աջակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին ու նրանց մոտեցումներին:
Իտալիայի նախագահը շեշտել է, որ իր երկիրը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին՝ ուղղված հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանը և չի պատրաստվում բանակցությունների այլ ձևաչափ քննարկել՝ հույս ունենալով, որ կազմակերպությունը հակամարտող կողմերի հետ միասին կգտնի լուծման ճիշտ ճանապարհ, և հիմնախնդիրը փոխզիջումների ճանապարհով հնարավորինս շուտ կլուծվի: Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության առաջնահերթություններից մեկն էլ ձգձգվող հակամարտությունների լուծումն է:
Սերջիո Մատարելլան, Նախագահ Սարգսյանից տեղեկանալով, որ մի քանի օրից Հայաստանը լիովին անցնում է խորհրդարանական կառավարման համակարգին, նշել է, որ հիացմունքով է հետևում, թե որքան սահուն է կատարվում այդ անցումը կառավարման մի համակարգից մյուսին: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ խորհրդարանական հանրապետության անցնելու համար Հայաստանին օրինակ է ծառայել նաև Իտալիան, որի սահմանադրական որոշակի սկզբունքներ կիրառվել են նաև մեր երկրում:
Նախագահները Հայաստանի և Իտալիայի բարեկամության ևս մեկ օրինակ են համարել միջազգային խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում Լիբանանում հայ-իտալական համատեղ խաղաղապահ առաքելությունը:
17:08 05/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎատիկանում հանդիսավորությամբ բացվել է Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանը
16:16 05/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հանդիպում է ունեցել Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղար Պիետրո Պարոլինի հետ
15:11 05/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը առանձնազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետ
14:44 05/04/2018Վատիկանում մեկնարկել է Գրիգոր Նարեկացու բրոնզաձույլ արձանի օծման և բացման արարողությունը
14:04 05/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀռոմի պապը ՀՀ Նախագահին խաղաղությունը խորհրդանշող մարմարե քանդակ է նվիրել. Վատիկանում կայացել է հանդիպումը
14:46 04/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը պաշտոնական այցով կմեկնի Սուրբ Աթոռ, աշխատանքային այցով` Իտալիայի Հանրապետություն
13:37 11/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյան. Կազմակերպվելիք միջոցառումները առավելագույնս պետք է ծառայեն հետագայում ցեղասպանությունները կանխելու կարևոր առաքելությանը
21:52 10/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հռոմի քաղաքապետ Ինյացիո Մարինոյի հետ
14:24 10/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Նախագահ Սերժ Սարգսյան. Մենք չենք կարող փոխել անցյալը, բայց մենք կարող ենք և պարտավոր ենք կերտել նման հանցագործություններից զերծ ապագա
22:26 09/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրենի հետ

Серджо Маттарелла поблагодарил Сержа Саргсяна за развитие и укрепление армяно-итальянских отношений на всех уровнях 04/06/2018   18:10  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян, находящийся с рабочим визитом в Италии, сегодня провел переговоры с президентом Итальянской Республики Серджо Матареллой. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Серджо Маттарелла приветствовал гостя и счел за большую честь спустя три года после последней встречи с президентом Саргсяном вновь принимать его в Риме.
Президент Италии назвал символичным, что последний визит Сержа Саркисяна на посту президента проходит именно в Италии. Серджо Маттарелла поблагодарил президента Сержа Саргсяна за развитие и укрепление армяно-итальянских отношений на всех уровнях – политическом, экономическом, культурном – во время его пребывания в должности.
Президент Италии отметил, что Армения и Южный Кавказ в целом имеют стратегическое значение для его страны. Он сообщил президенту Сержу Саргсяну о своем намерении в течение текущего года, по всей вероятности, летом, посетить Армению и еще раз подтвердить армяно-итальянскую дружбу. По убеждению собеседников, это придаст новый импульс углублению двусторонних отношений.
Президенты Саргсян и  Маттарелла с удовлетворением коснулись активизировавшихся в последний период армяно-итальянских экономических отношений, констатировав также рост объемов товарооборота. В данном контексте стороны придали важность формированию и деятельности армяно-итальянской межправительственной комиссии, первое заседание которой состоялось всего несколько месяцев назад.
Президент Серджо Маттарелла выразил радость по поводу того, что итальянские инвестиции в экономику Армении растут, составляя на данный момент около 200 млн долларов. По его словам, также растет представленность итальянских компаний на армянском рынке.
В ряду крупных инвестиций Серж Саргсян особо отметил инвестиционную программу итальянской компании «Renco» и немецкой компании Siemens в Ереване, в рамках которой будет построена выделяющаяся в регионе своей большой эффективностью ТЭС. Итальянский президент посчитал это прекрасным примером сотрудничества в экономической сфере.
Серджо Маттарелла с радостью констатировал и углубление культурного сотрудничества и растущий интерес к итальянской культуре и итальянскому языку в Армении, что, по его словам, свидетельствует о взаимной симпатии между армянами и итальянцами.
Собеседники коснулись отношений между Арменией и Евросоюзом и подписанию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Президент Италии поздравил Армению в связи с подписанием данного соглашения.
Серджо Маттарелла в этой связи заявил, что Армения играет ведущую роль в качестве моста сотрудничества и, действительно, является ярким примером, где Восток и Запад не противопоставляются друг другу, а составляют единое целое. Пример Армении, по словам президента Италии, является также хорошим месседжем, насколько полезным может быть сотрудничество для всех. По его словам, подобным образом можно будет установить отношения также со странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
В ходе встречи речь также зашла о процессе мирного урегулирования карабахского конфликта. Подчеркнув, что Армения поддерживает приоритеты итальянского председательства в ОБСЕ в 2018 году, Серж Саргсян указал на важность сбалансированной позиции Италии в вопросе урегулирования конфликта, в соответствии с принципами ОБСЕ, в том числе поддержку Рима усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ и их подходов.
Серджо Маттарелла подчеркнул, что Италия поддерживает усилия МГ ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта, и не собирается обсуждать другого формата переговоров, надеясь, что организация вместе со сторонами конфликта найдет верный путь и конфликт будет урегулирован как можно скорее по пути компромиссов. Президент Италии подчеркнул, что одним из приоритетов председательства Италии в ОБСЕ является решение затяжных конфликтов.
Серджо Маттарелла, узнав у президента Сержа Саргсяна, что через несколько дней Армения совершит полный переход к парламентской модели управления, отметил, что с восхищением следит за тем, как плавно происходит процесс перехода от одной модели управления к другой. Серж Саргсян отметил, что примером по переходу к парламентской модели правления для Армении послужила и Италия, некоторые конституционные принципы которой были применены также в Армении.
Президенты ещё одним примером дружбы между Арменией и Италией посчитали совместную армяно-итальянскую миссию в рамках международной миротворческой миссии в Ливане.