Քրեական գործ է հարուցվել Երեւանում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ 04/03/2018   00:29  |  Արտակարգ պատահարներ
Հյուսիսային պողոտայի թիվ 5 հասցեում գտնվող Բուրգեր Քինգ ՍՊԸ  -ի  արագ սննդի կետի խոհանոցում ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը։
Նրա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Հյուսիսային պողոտայի թիվ 5 հասցեում գտնվող Բուրգեր Քինգ ՍՊԸ -ի արագ սննդի կետի խոհանոցում ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, այն է՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը , որն անզգուշությամբ վնաս է պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը։ Ստեղծվել է քննչական խումբ, նշանակվել փորձաքննություններ։
Նախնական վարկածի համաձայն՝ պայթել է գարեջրի ճնշումն ապահովող 20 կգ-անոց բալոնը։ Պայթյունի հետեւանքով ստացած մարմնական վնասվածքներով հոսպիտալացվել է 8 մարդ, որոնցից մեկի՝ 8-ամյա աղջիկ երեխայի վիճակը գնահատվում է ծանր»։

Уголовное дело заведено по факту взрыва в кафе в центре Еревана 04/03/2018   00:42  |  Чрезвычайное просшествие
Следственным отделом по административным районам Кентрон ии Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по факту взрыва, произошедшего 2-го апреля на кухне в пункте быстрого питания "Burger King", расположенном по адресу Северный проспект, 5 в центре Еревана. Об этом "ФактИнфо" сообщили в пресс-службе СК Армении.
Дело заведено по пункту 2 части 2 статьи 279("Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц") Уголовного кодекса РА. Сформирована следственная группа.
По предварительной версии, взорвался 20-килограммовый баллон, обеспечивающий давление газа в системе розлива пива. В результате взрыва пострадали 8 человек, которые с различными травмами были госпитализированы в больницу. Состояние 8-летней девочки оценивается как тяжелое.