Չինաստանը մեղադրել է ԱՄՆ-ին Հարավ-չինական ծովում իր ինքնիշխանության խախտման մեջ 03/24/2018   14:02  |  Միջազգային լրահոս
Չինաստանը մեղադրել է ԱՄՆ-ին Հարավ-չինական ծովում վիճելի կղզիների մոտ ջրատարածություն USS Mustin էսկադրոնային ականակրի մտնելու պատճառով իր ինքնիշխանության խախտման մեջ: Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, այդ մասին հայտարարել է ՉԺՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Խուա Չունյինը:
«Չինական կողմը վճռականորեն կոչ է անում ԱՄՆ-ին անհապաղ դադարեցնել սադրիչ գործողությունները, որոնք խախտում են Չինաստանի ինքնիշխանությունը և մեր անվտանգության սպառնալիք են կրում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ դիվանագետի, Պեկինը նաև կոչ է անում Վաշինգտոնին հարգել Հարավ-չինական ծովում խաղաղության ու կայունության պահպանմանն ուղղված տարածաշրջանային պետությունների ջանքերը: «Չինաստանը կշարունակի անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել իր ինքնիշխանության ու անվտանգության պաշտպանության համար», - հավելել է Խուա Չունյինը:
Դիվանագետը նշել է, որ այժմ իրավիճակը Հարավ-չինական ծովում բարելավվում է Չինաստանի ու ԱՍԵԱՆ երկրների գործողությունների շնորհիվ, սակայն ԱՄՆ-ն միտումնավոր խնդիրներ ու լարվածություն է ստեղծում: «Դա տեղի է ունենում տարածաշրջանի երկրների ցանկություններին հակառակ, որոնք կայունության, համագործակցության ու զարգացման հույս ունեն»,- ընդգծել է նա:
Նախօրեին հայտնի է դարձել, որ USS Mustin-ն անցել է Սպրատլի (Նանշա) կղզիախմբի Միսչիֆ (Մեյցզի) խութից 12 ծովային մղոն հեռավորության վրա՝ «նավագնացության ազատությունը» ցուցադրելու համար: Չինական պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ այն ջրատարածություն է մտել առանց թույլտվության, և նաև մեղադրել է ԱՄՆ-ին ինքնիշխանության խախտման, անվտանգությունը վիժեցնելու ու «լուրջ քաղաքական ու ռազմական սադրանքի» մեջ:
Դա առաջին միջադեպը չէ Հարավ-չինական ծովում ամերիկյան էսկադրոնային ականակրի հետ: ԱՄՆ-ն պարբերաբար վիճելի կղզիների մոտ ջրատարածություն նավեր է ուղարկում պարեկային հսկողության: Պեկինը դրանք իրենն է համարում և հանդես է գալիս բողոքներով:
Միաժամանակ Վաշինգտոնը հայտարարել է, որ ամերիկյան նավերը կնավարկեն ամենուր, որտեղ թույլ է տալիս միջազգային օրենսդրությունը, այսինքն՝ հասկացնել է տվել, որ չի ճանաչում կղզիների նկատմամբ Չինաստանի ինքնիշխանությունը:
Չինաստանը Հարավ-չինական ու Արևելյան չինական ծովերում ծովային սահմանների ու պատասխանատվության գոտիների վեճեր ունի Ճապոնիայի, Վիետնամի ու Ֆիլիպինների հետ: 2016թ. Հաագայի միջնորդ դատարանի մշտական պալատը որոշել է, որ Հարավ-չինական ծովում տարածքային պահանջների հիմքեր Պեկինը չունի: Դատարանը չի ճանաչել Սպարտլի (Նանշա) կղզիախմբի վիճելի տարածքները որպես կղզիներ և որոշել է, որ նրանք չեն կազմավորում բացառապես տնտեսական գոտի: Չինաստանը արբիտրաժի այդ որոշումը անվավեր է անվանել:

Китай обвинил США в нарушении суверенитета страны в Южно-Китайском море 03/24/2018   14:26
Китай обвинил США в нарушении его суверенитета из-за захода эсминца USS Mustin в акваторию близ спорных островов в Южно-Китайском море. Об этом, как передает РИА Новости, заявила официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин.
"Китайская сторона решительно призывает США немедленно прекратить провокационные операции, которые нарушают суверенитет Китая и несут угрозу нашей безопасности", — говорится в заявлении.
По словам дипломата, Пекин также призывает Вашингтон уважать усилия региональных государств по поддержанию мира и стабильности в Южно-Китайском море. "Китай продолжит принимать необходимые меры для защиты своего суверенитета и безопасности", — добавила Хуа Чуньин.
Она отметила, что сейчас ситуация в Южно-Китайском море улучшается благодаря действиям Китая и стран АСЕАН, но США намеренно создают проблемы и напряженность. "Это идет вразрез с желаниями стран региона, которые надеются на стабильность, сотрудничество и развитие", — подчеркнула дипломат.
Накануне стало известно, что USS Mustin прошел в 12 морских милях от рифа Мисчиф (Мэйцзи) в архипелаге Спратли (Наньша), чтобы продемонстрировать "свободу судоходства". Китайское Минобороны заявило, что он вошел в акваторию без разрешения, и также обвинило США в нарушении суверенитета, подрыве безопасности и "серьезной политической и военной провокации".
Сообщается, что это далеко не первый инцидент с американским эсминцем в Южно-Китайском море. США регулярно направляют корабли для патрулирования в акваторию вблизи спорных островов, которые Китай считает своими. Пекин всякий раз выступает с протестами. При этом Вашингтон заявил, что американские корабли будут плавать везде, где разрешает международное законодательство, то есть дал понять, что не признает суверенитет Китая над островами.
Китай ведет с Японией, Вьетнамом и Филиппинами споры по морским границам и зонам ответственности в Южно-Китайском и Восточно-Китайском морях. В 2016 году постоянная палата третейского суда в Гааге постановила, что оснований для территориальных притязаний в Южно-Китайском море у Пекина нет. Суд не признал спорные территории архипелага Спратли (Наньша) островами и решил, что они не образуют исключительную экономическую зону. Китай назвал решение арбитража недействительным,  передает РИА Новости.