Վիզաների ազատականացման ուղղությամբ Հայաստանն աշխատում է ԵՄ առանձին պետությունների հետ 03/22/2018   13:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը վիզաների ազատականացման ուղղությամբ աշխատում է Եվրոպական միության անդամ առանձին պետությունների հետ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով, ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի առանձին դրույթների կիրարկումը, որը հնարավոր կլինի Հայաստանի կողմից համաձայնագրի վավերացումից հետո, ավելի դյուրին կդարձնի վիզաների ազատականացմանն ուղղված բանակցությունները:
«Կոնկրետ ժամկետներ չեմ կարող նշել, դա պայմանավորված է տարբեր հանգամանքներով, ռեադմիսիայի տարբեր համաձայնագրերով, որովհետև բոլորս հասկանում ենք, որ ԵՄ-ն անհանգստացած է անօրինական միգրանտների հետ կապված խնդիրների առնչությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Քոչարյանը:
Միաժամանակ, ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ասաց, որ վիզաների ազատականացումն անընդհատ գործընթաց է և այնպես չէ, որ սպասում են կոնկրետ մի պահի այդ գործընթացը սկսելու համար: «Այստեղ առանձին երկրների հետ աշխատելու խնդիր կա: Սա այն դեպքն է, երբ այդ իրավասությունը լիազորված չէ ԵՄ-ին, ամեն պետություն կարող է խոչընդոտել: Այդ տեսակետից կարևոր է բոլորի հետ աշխատելը», - նշեց փոխնախարարը:

Армения в направлении либерализации визового режима работает с отдельными странами ЕС – Шаварш Кочарян 03/22/2018   14:19  |  Лента новостей
Армения в направлении либерализации визового режима работает с отдельными странами, являющимися членами Европейского союза. Об этом сегодня поле заседания правительства заявил журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
По его словам, применение отдельных положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, которое станет возможным после ратификации Арменией соглашения, облегчит переговоры по либерализации визового режима.
При это замглавы МИД Армении затруднился назвать конкретные сроки.
“Это обусловлено различными обстоятельствами, соглашением о реадмиссии, поскольку все мы понимаем, что ЕС обеспокоена проблемами, связанными с нелегальными мигрантами”, - приводит слова Кочаряна “Арменпресс”.
При этом замглавы внешнеполитического ведомства Армении заявил, что либерализация визового режима – это непрерывный процесс.
“Здесь задача состоит в работе с отдельными странами. Это тот случай, когда данная компетенция не отведена ЕС: любое государство может воспрепятствовать. С этой точки зрения важно работать со всеми странами”, - отметил замглавы МИД РА.