ՀԿԳ ավագ քննիչի կողմից կաշառք ստանալու գործով նոր ձերբակալվածներ կան 03/20/2018   17:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ ևս երկու անձ է ձերբակալվել  ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ ավագ քննիչի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և դրա դիմաց զորակոչիկներին պարտադիր զինվորական ծառայությունից ապօրինի ազատելու առերևույթ հանցագործության դեպքերի վերաբերյալ քննվող քրեական գործի շրջանակներում: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Այսպես, նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի Շ. Ն.-ն իր որդուն պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ապօրինի ազատելու  նպատակով միջնորդ անձի միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք է տվել ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչին: Դրա դիմաց վերջինս, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, նպաստել է զորակոչիկի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելուն, ինչի արդյունքում  Շ. Ն.-ի որդին ճանաչվել է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ զինապարտ Է. Մ.-ն, պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափելու նպատակով, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքի դիմաց նույն քննիչի օգնությամբ ճանաչվել է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի և տարկետում ստացել:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ Շ. Ն.-ն և Է. Մ.-ն ձերբակալվել են առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու կասկածանքով:
Վերը նշված առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Հանցագործության բոլոր հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ իրականացվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, որոնց մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի:

Новые задержанные появились в деле о взяточничестве, в котором подозревают следователя СК Армении 03/20/2018   17:33  |  Криминальная хроника
Еще два человека задержаны в рамках уголовного дела о получении старшим следователем по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА взятки в особо крупных размерах. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении.
Так,  как отмечается в сообщении, добытыми следствием достаточными доказательствами установлено, что гражданин РА Ш. Н. с целью незаконного освобождения своего сына от прохождения обязательной военной службы через посредника дал  старшему следователю по особо важным делам Главного военного следственного управления СК Армении взятку в особо крупных размерах. В обмен на это последний, используя свое должностное положение, содействовал в совершении заведомо незаконных действий в пользу призывника, в результате чего сын Ш. Н. был признан негодным к службе в армии и зачислен в резерв.
По решению следователя Специальной следственной службы старший следователь ОВД ГВСУ СК задержан по подозрению в получении взятки в особо крупных размерах. Еще один человек задержан по подозрению в пособничестве во взяточничестве.
Кроме того, следствием установлено, что военнообязанный Э. М. с целью уклонения от службы в армии за взятку в особо крупных размерах при содействии того же следователя был признан негодным к военной службе и получил отсрочку.
Решением следователя Специальной следственной службы РА Ш.Н. и Э.М. задержаны по подозрению в даче взятки в особо крупных размерах.
"Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по пункту 2 части 4 статьи 311, пункту 1 части 3 статьи 312 у части 1 статьи 313 УК РА, продолжается", - отмечается в сообщении.