Կարեն Կարապետյանն Արմավիրի մարզում ծանոթացել է ջայլամաբուծության, պիստակի այգիների հիմնման և գինեգործության ծրագրերին 03/19/2018   12:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 17-ին Արմավիրի մարզ այցի շրջանակում ծանոթացել է տարբեր ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, կառավարության ղեկավարն այցելել է Փշատավան համայնքում հիմնված ջայլամաբուծությամբ զբաղվող ֆերմերային տնտեսություն: Վարչապետին տեղեկացվել է, որ տնտեսությունում 2008 թվականից իրականացված ներդրումների արդյունքում ջայլամների թիվը հասցվել է շուրջ 500-ի: Նախորդ տարեվերջից սկսած՝ մեկնարկել է բաստուրմայի, սուջուխի և ղաուրմայի արտադրությունը: Առայժմ ողջ արտադրանքն իրացվում է միայն հայկական շուկայում, սակայն նախատեսվում են քայլեր իրականացնել նաև արտահանման ուղղությամբ: Կարեն Կարապետյանը ողջունել է Հայաստանում ջայլամաբուծության զարգացումն ու առաջարկել է փոխգործակցել «Գործարար Հայաստան»  հիմնադրամի (Հայաստանի զարգացման հիմնադրամ) հետ՝ արտահանումը խթանելու նպատակով:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարն այցելել է մարզի Արտամեդ համայնք, որտեղ իրանահայ ներդրողների կողմից իրականացվում է պիստակի այգիների հիմնման խոշոր ծրագիր: Կարեն Կարապետյանին տեղեկացրել են, որ 10 մլն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագրով Արմավիրի մարզում հիմնվելու է 590 հեկտար պիստակի այգի՝ կաթիլային ոռոգման համակարգով: Տնկիների մշակման աշխատանքներն արդեն իսկ մեկնարկել են: Նախատեսվում է արտադրված պիստակի ողջ ծավալն արտահանել տարբեր շուկաներ: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում աջակցություն ցուցաբերել ներդրումային ծրագրի իրականացմանն ու արտահանման կազմակերպմանը:
Վարչապետը եղել է նաև Սարդարապատ համայնքում գործող Voskeni wines գինեգործական ընկերությունում, ծանոթացել վերջինիս գործունեությանն ու ծրագրերին: Ընկերությունն արտադրությունն իրականացնում է Գերմանիայից ներկրված ժամանակակից սարքավորումներով: Խաղողի մթերման նպատակով պայմանագրեր են կնքվել ոչ միայն Արմավիրի մարզի, այլ նաև Վայոց ձորի խաղողագործների հետ: Բացի այդ, ընկերությունը նախատեսում է ընդլայնել խաղողի սեփական այգիները ոռոգման կաթիլային համակարգերով: Բացի գինիների տեսակների ընդլայնումից՝ ծրագրվում է ավելացնել նաև արտահանման ծավալները: Այժմ արտադրանքն իրացվում է Հայաստանում, Ռուսաստանում, Նիդեռլանդներում: Համապատասխան քայլեր են իրականացվում եվրոպական նոր շուկաներ մուտք գործելու ուղղությամբ:

Страусы, фисташки и виноделие: премьер Армении ознакомился с ходом реализации инвестпроектов в Армавирской области 03/19/2018   16:51  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 17 марта в рамках визита в Армавирскую область ознакомился с ходом реализации различных инвестиционных программ. Подробности передает пресс-служба правительства.
В частности, премьер Армении посетил основанное в селе Пшатаван фермерское хозяйство, занимающееся разведением страусов.
Главу правительства проинформировали, что в результате осуществленных с 2008 года в хозяйстве инвестиций количество страусов достигло 500. Начиная с конца предыдущего года началось производство бастурмы, суджуха и каурмы. Вся продукция пока что реализуется только на армянском рынке, однако планируется предпринять шаги и в направлении экспорта.
Карен Карапетян приветствовал развитие страусоводства в Армении и предложил сотрудничать с фондом «Деловая Армения» (Фонд развития Армении) с целью стимулирования экспорта.
Затем глава правительства посетил общину Артамед, где инвесторами-армянами из Ирана осуществляется крупная программа создания фисташковых садов. Карена Карапетяна проинформировали, что в рамках инвестиционной программы стоимостью 10 млн долларов в Армавирской области будут созданы фисташковые сады площадью 590 гектаров с использованием капельной системы орошения. Работы по обработке саженцев уже начались. Планируется весь объем выращенных фисташек экспортировать в различные страны. Карен Карапетян подчеркнул, что правительство готово в рамках своих инструментариев оказать поддержку в реализации инвестиционной программы и организации экспорта.
Премьер-министр также посетил действующую в общине Сардарапат винодельческую компанию Voskeni wines, ознакомился с ее деятельностью и программами. Компания осуществляет производство с использованием импортированного из Германии современного оборудования. С целью заготовки винограда заключены договоры с виноградарями не только Армавирской области, но и Вайоц Дзора.
Кроме этого, компания планирует расширить собственные виноградники с использованием капельной системы орошения. Наряду с расширением ассортимента вин планируется увеличить и объемы экспорта. В настоящее время продукция реализуется в Армении, России, Нидерландах. Осуществляются соответствующие шаги в направлении выхода на новые европейские рынки.